| ClickOn a întrebat:

Am fost la un prieten si i-am pus windowsul (xp) dar nu are cd cu drivere si nu poate intra pe net deoarece nu are driverul de la placa de retea. Stiu ca are cam toate componentele de la Intel( procesor placa video placa de baza). Stie cineva cam ce placa de retea are si ce driver ar trebui.

Răspuns Câştigător
| Iordan_Victor_1985 a răspuns:

Cauta de pe compiuterul tau softul Aida64 cu el testezi comp-ul prietenului, acolo iti apare fiecare schema si denumirea ei

7 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Descarci cu torr3ntul imaginea drp.su de aici http://drp.su/download.htm (cea cu 4.4 GB), o "arzi" pe un DVD sau pur și simplu o copiezi pe un stick (dacă ai). Prietenul tău să aibă ceva de montat imagini.iso, spre exemplu daemon tools lite care e gratuit, apoi să monteze drp.su într-un CD virtual.
Programul va instala driverele care lipsesc, fără să se conecteze la internet, dacă le are pe acestea în pachetul pe care-l conține.
Eu cam așa procedez, cel mai bine faci un DVD cu această imagine.

| Andrei7520152 a răspuns:

Windows XP (cat si Windows2000, vista, 7, 8) are drivere plug and play integrat pentru iesire USB. pui driverele pe stick. Cauta 'unknown device identifier' pe google si instaleaza programul. cauta driverele pentru placa de sunet, video si retea (Network LAN). nu uita de un net framework si antivirus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar mama Omida poate ghici ce placa de retea are respectivul.
Alta data sa NU te mai bagi in chestii care nu le stii!
Toti v-ati nascut informaticieni si va jucati cu mouse-ul nisip si nu cu puta.

| ClickOn explică (pentru anonim_4396):

Eu am intrebat frumos ...nu trebuie sa faci spume la gura du-te si sparge servere la nasa idiotule

| Sheldon a răspuns:

De accord cu dannyetlv, ce mai buna si rapida solutie este Driver Pack Solutions

| ClickOn explică:

Multumesc tuturor pentru raspuns...o sa vad care raspuns imi este mai util si o sa-l premiez

| georgedaniel a răspuns:

Daca are Tp-Link postez eu si le iei si tu dau link-ul!