| Furnicuta000 a întrebat:

Am gasit oarecum raspuns la intrebarea mea precedenta in legatura cu tv-ul Samsung care are probleme de conexiune la net. Pe scurt, imi zice ca e conectat la wifi dar ca nu e conectat la net. In 90% din cazuri nu merge sa deschid yiutube si netflux iar cand merge, se intrerupe din 5 in 5 min si mai rau ma enervez. Ei bine, m-am conectat la telefonul meu prin hotspot si surpriza, merge! Deci sa inteleg ca are probleme router ul meu de acasa sau tv-ul ca e prea pretentios si vrea sa aiba sursa de net langa el? Pt ca toate celelalte dispozitive ale mele (tv-uri, laptop, telefoane, tableta etc) nu au absolut nicio problema de conectare din niciun colt al casei. Router ul e la vreo 3 camere distanta de tv. Nu prea pot sa il mut. Oare exista vreo solutie? Nu ma pricep deloc. Am net prin fibra optica de la o firma locala. Tv-ul asta e singurul care imi face probleme si vreau sa gasesc o solutie. Please!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atunci unica solutie este sa cumperi un router puternic cu 5 antene si sa il conectezi la routerul pe care il ai de la firma de cablu, banuiesc ca esti la Rds si ti au dat routerul Huawei care nu este un router extraordinar, dar poti prin intermediul lui sa conectezi un alt router mai performantr cu care vei putea accesa wifi ul televizorului.

| VoidEternal a răspuns:

E distanta prea mare sau interferează ceva semnalul in zona in care e pus. Gândește-te că pentru un stream video 4k sau full HD ai nevoie de lățime de bandă buna și stabilitate. Trage un cablu din router și uiți de probleme. Niciodată nu o sa fie o conexiune pe wifi la fel de rapida ca cea pe cablu. Ori daca nu poți face asta, un range extender ar putea să te ajute dar costă și uneori calitatea semnalului nu e foarte buna. Sunt multe variabile, plecând de la materialul din care sunt făcuți pereții, ce anume sta pe lângă televizor, până la cat de performante sunt antenele wifi ale tv-ului. Cea mai bună soluție (fara fir) e o rețea de tip mesh in care mai multe acces point-uri au același ssid și dispozitivul se conectează la ap-ul cu semnal cel mai bun. Dar costă cât televizorul.

Totuși cablul e net superior. Și moca.

| Furnicuta000 explică (pentru VoidEternal):

Zici ca ar merge cu cablul? Am avut un cablu tras in camera asta dar am zis ca a evoluat tehnologia si nu il mai foloseste nimeni si l-am scos laughing

| VoidEternal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Merge cu siguranță. Posibil sa fie nevoie sa selectezi din meniul "network" wired connection sau ceva asemănător, ca sa schimbi sursa de internet, vezi cum îți apare ție, dar dacă îți merge cu hotspot, pe cablu o să-ți meargă fara emoții.

Nu-ti trebuie nicio actualizare, televizorul e nou. Problema ta e semnalul slab.

| VoidEternal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Iar dacă tot tragi un cablu din nou, îți recomand să alegi ceva mai de calitate, cat6, ecranat. Poți merge la un magazin de calculatoare și îți mufeaza ei un cablu la dimensiunea potrivită daca nu vrei sa ai cablu extra pe lângă televizor.

| Furnicuta000 explică:

Am uitat sa zic, e Samsung smart model aparut anul asta. Am dat 2000 lei pe el. Are wifi, are aplicatii, are o gramada de functii dar se pare ca degeaba

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Fa i o actualizare ca altfel nu va merge

| Furnicuta000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Modelul asta de tv nu permite actualizare si nici resetare

| NLS a răspuns (pentru Furnicuta000):

Extrem de improbabil sa nu aiba Actualizare Firmware.
Trebuie doar sa gasesti functia in meniu.
Din pacate eu am 2 LG uri in casa, nu iti pot da indicatii exacte.

Si da, cum a indicat si colegul, prin cablu ar trebui sa functioneze perfect, cunoscand deja ca modemul e perfect functional.

Deasemenea, poate fi modemul televizorului vinovat, sau mai degraba, modulul WiFi.
Conteaza extrem de putin ca e nou sau ca e Samsung.

| Furnicuta000 explică (pentru NLS):

Are optiunea de actualizare, adica scrie actualizare dar e scris cu gri si nu se poate selecta pentru ca nu sunt actualizari disponibile. La fel si cu optiunea de resetare, scrie resetare dar nu se poate selecta.
Mai am un tv tot Samsung, model din 2021 si cu ala nu am avut probleme, am putut chiar si sa il resetez daca am vrut. De la Samsung trebuie sa ai niste pretentii totusi, mai ales de la unul de 2000 lei. O sa incerc si cu cablul