| BroPew2017 a întrebat:

Am gasit pe procesorul unui laptop un fel de patrat alb care era pus pe post de pasta termoconductoare. Ce este si cum se cheama?

Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Este un tampon termic ("thermal pad", engleza).
In functie de caz, se poate folosi pe post de pasta termocnductoare, insa, in comparatie cu pasta, este mult mai "slab" cand vine vorba de racire.
Pentru CPU sau GPU, cel mai bine este sa folosesti pasta, deoarece, fiind un fluid, pasta va contine si va retine mai putin aer(care este un prost conductor de caldura si va face ca unitatea de procesare sa se supraincalzeasca).
Pentru componente ce nu ajung la temperaturi atat de inalte sau locuri unde nu poti folosi fluide, tempoanele termice sunt perfecte.

| BroPew2017 explică (pentru KanameKuran):

Multumesc! Doar de atat aveam nevoie sa stiu happy

4 răspunsuri:
| Delocimportant a răspuns:

Este pasta termoconductoare.

| BroPew2017 explică (pentru Delocimportant):

Doar ca nu este,, pasta,, este ca un fel de patrat gumos nu stiu cum sa-ti spun.

| Delocimportant a răspuns (pentru BroPew2017):

Ba da, e pasta. Asa arata pasta aia. E alba si usor lipicioasa?