| Andreiandrei2000 a întrebat:

Am gasit un canal pe Youtube si mi-a placut foarte mult ce face si as vrea sa fac si eu asta ca hobby.
In description a postat echipamentul pe care l-a folosit:
Camera:
- Panasonic Lumix GH4
Lenses:
- Panasonic Lumix G X Vario 12-35mm f/2.8 ASPH Power OIS Micro 4/3
- Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM Telephoto Zoom
- Canon EF 24mm f/1.4L II USM
Other Accessories:
- Sachtler System FSB 8 SL MCF (Tripod + Fluid Head)
- Freefly MOVI M5 3-Axis Motorized Gimbal Stabilizer
- Atomos Shogun 4K HDMI/12G-SDI Recorder and 7" Monitor
- Rode Stereo VideoMic X
Acest echipament duce in jur de 3000-4000 euro second-hand, nu-mi permit asa ceva deocamdata.
Am un Nikon d5100, cand filmez cu el chiar si ziua se vede putin intunecat asta pentru ca e f 3.5-5.
Ce obiectiv imi recomandati pentru filmari stradale ziua, e bun un fix de 50 cu f 1.4?
Ce gimbal pana in 600 de euro imi recomandati? Voi sta cu el in mana cel putin 2 ore cu mici pauze.
Vreau sa folosesc o alternativa la acest echipament postat mai sus de la cel la care m-am inspirat dar o alternativa mai ieftina si eventual sa folosesc Nikon-ul pe care-l am deja.
Multumesc o zi faina!

Răspuns Câştigător
| TheAndi22 a răspuns:

Ok, ca obiectiv eu iti recomand sa ramai cu ce ai momentan.
Cu gimbalul este mai complicat. De aceea ti-am recomandat un steadicam, deoarece este mai ieftin si mai usor. Mainile iti vor obosi mai repede la un moment dat, pentru ca gimbalul este mai greu fata de camera singura. Daca vrei ceva usor poti incerca un DJI Osmo. Are un gimbal si folosesti telefonul sa vezi ce filmezi.
Eu totusi zic ca nu are rost sa investesti peste 500 de lei la inceput, pana vezi daca chiar vrei sa faci asta. (e un hobby foarte tare btw).
Nu uita de un card Clasa 10 (obligatoriu pentru filmari la rezolutie buna). Poate chiar un SanDisk Extreme Pro daca crezi ca isi merita banii sau daca nu ceva mai ieftin. Nu prea este o diferenta uriasa.
Sper ca te-am m-ai ajutat cat de cat!

6 răspunsuri:
| TheAndi22 a răspuns:

Probabil ai un 18-55 la Nikon.
Asta e ok.
Incearca sa inchizi putin diafragma, pana ai o imagine ceva mai intunecata daca era prea luminoasa sau cel mai usor pentru inceput filmeaza pe modul automat.
Sincer nu iti recomand sa dai 600 de euro pentru un gimbal. Daca chiar vrei pentru inceput i-ati un trepied si un steadicam.
Probabil tipul pe care l-ai vazut tu este profesionist si are nevoie de asemenea gear.
Eu zic sa incepi cu ce ai, iar daca totul merge bine poti incerca sa face upgrade-uri incetul cu incetul.
Poti folosi niste lumini (nu neaparat foto) pe post de sursa de lumina externa daca nu ai suficienta lumina naturala.
Invata sa editezi in ceva program gen Premiere Pro sau Sony Vegas si apoi vezi cum merge... daca crezi ca vrei sa dezvolti aceasta pasiune investeste in echipament ceva mai bun.
Daca mai ai intrebari, te rog pune-le. happy

| TheAndi22 a răspuns (pentru TheAndi22):

Daca este prea intunecata imaginea foloseste un timp de expunere mai lung/ ISO mai mare daca ai diafragma deschisa la maxim.
In legatura cu 50 1.4, e un obiectiv apreciat, dar daca vrei ceva de inceput pe Nikon poti incerca 35 f2 Yongnuo, are un pret mai mic si cred ca e ok, daca vrei sa schimbi obiectivul de kit.

| TheAndi22 a răspuns (pentru TheAndi22):

Iar echipamentul pe care l-ai mentionat probabil depaseste lejer 3000-4000 euro chiar si second hand.

| Andreiandrei2000 explică (pentru TheAndi22):

Nu ma ajuta luminile nici trepiedul, vreau sa fac prezentari de orase si am nevoie pentru ca voi merge pe strada multi km asa ca am nevoie de un gimbal ca sa stabilizeze imaginea si in acelasi timp sa nu-mi oboseasca mainile foarte mult!

| TheAndi22 a răspuns (pentru TheAndi22):

Mai*. Autocorrect-ul asta... laughing)