| gtaandrei a întrebat:

Am:gigabyte ga-990xa-ud3
16 gb ddr3 ram
fx 8350
cx 750m
carcasa segotep warship evo black
2 TB HDD

As dori sa imi iau un gtx 1080, iar eu nu stiu care e mai bun gtx 1080 aero 8g Oc sau gtx 1080 FE? Este acest build compatibil?

Răspuns Câştigător
| Skippy223 a răspuns:

FE este de obicei mai slaba decat celelalte, dar pana la urma un 1080 e un 1080.
Dintre cele doua care le-ai propus tu, Aero 8G OC este mai buna.

GPU este compatibil cu celelalte componente. Doar la carcasa nu stiu sigur, dar daca e carcasa medium sau full atunci sigur incape.

4 răspunsuri:
| marian5693 a răspuns:

Ai putea sa incerci varianta de la gigabyte(xtreme gaming) care are cele.mai ridicate frecvente sau cea de la Asus, care e putin mai slabuta, dar nu cu mult. Sau ai putea opta pentru gtx 1080 ti, pentru cativa lei in plus(la fel, varianta de la Asus sau gigabyte)

| DavidoffUser a răspuns:

1060 sau r380 maxim.Mai mult ca sigur sa ti-i le tina in spate si pe astea.
Pentru 1080 se va crea "bottleneck" grav.Pentru placile de top iti trebuie de la i5 7500 in sus >i5 7600 >orice i7

| gtaandrei explică (pentru DavidoffUser):

1.Eu doresc fa fac OC la fx 8350
2.Fx 8350 se compara (stock) cu i5 6400 la jocurile, ce au pe DX 12, deoarece DX 12 este mai bine optimizat pe partea de mai multe coruri si threads.

| DavidoffUser a răspuns (pentru gtaandrei):

Poti sa-l duci si-n 7000 si tot slab e