| Rotaru_Cristi_1973 a întrebat:

Am și eu o întrebare :
Ce înseamnă: 32 bits operating system x64 based processor

As putea rula sistemul meu pe un windows de 64 bit? Nu prea înțeleg
Ms!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Termenii 32 de biți și 64 de biți se referă la modul în care procesorul unui computer (numit și CPU), tratează informațiile. Versiunea Windows pe 64 de biți gestionează volume de memorie cu acces aleator (RAM) mai eficient decât un sistem pe 32 de biți. Beneficiile utilizării unui sistem de operare pe 64 de biți sunt mai vizibile atunci când ai un volum mare de memorie RAM instalată pe computer, de obicei 4 GO de RAM sau mai mult. Procesorul tău suporta 64 bit dar ai memorie de 4 Gb? Oricum poti instala Windows 64 bit.

| RAY a răspuns:

Inseamna ca daca ai 64 de bites poti avea mai mult de 3gb ram pecare sai vada windowsul deci perfomanta mai mare, da poti pune dar va consuma mai mult, eu recomand 32 bytes pana in 3gb

Răspuns utilizator avertizat
| CLCQ a răspuns:

32 bits operating system= sistem de operare pe 32 biti (gen windows XP); x64 based processor= procesor care "stie" instructiuni pe 64 biti. Ce inseamna "sistemul meu"? Pe un calculator cu procesor x64 se poate instala un windows pe 64bit (gen win7, 8, etc.) versiuni pe 64 biti, desigur. Oricum pentru un sistem de operare pe 64 biti ti-ar trebui macar un 4Gb RAM.

| Rotaru_Cristi_1973 explică:

Mersi. da înseamnă ca am un procesor pe 64 de bit. iar eu nu am știut.
Am instalat astăzi o versiune pe 64 și urmează sa mai iau încă 4gb ram pentru ca am doar 4. și vreau sa văd Cum merge după. Ms de răspunsuri