| KlaudiuRad a întrebat:

Am in laptop slab. I3 5005u cu 4 GB RAM și hard disk. Windows 10 merge cam lent pe el. Care Windows ar fi mai bun? Windows 7 sau 8.1. îl folosesc mai mult pentru jocuri mai vechi și nu mă interesează riscurile de securitate.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Dintre windows 7 si win 8.1 clar win 8.1 e mai ok, e mai nou mai modern si destul de stabil, in variantele pe care le-am incercat eu de win 8.1 nu am avut probleme niciodata

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lasă 10 dar pune un ssd

| NLS a răspuns:

Windows 7SP1 Home Premium, x64

Sau Windows 10 Pro (Pro, pentru a putea bloca auto-updates), la care e necesar sa faci urmatoarele, pentru a elibera procesorul si RAMul de procese inutile:

Blochezi auto updates, si le faci manual din cand in cand.
Blochezi Cortana si telemetria, din Registry Editor, sau Group Policy Editor.

Dezinstalezi toate aplicatiile moderne care se pot, chiar si Calculator.

Instalezi altele in loc, care se misca mult mai rapid (IrfanView, AIMP, VLC Player, Windows 10 Old Calculator, etc).

Blochezi totul din Settings - Privacy, in afara de Camera si Microfon ( de ele ai nevoie)

Daca vrei sa folosesti Edge, trebuie sa il lasi la Background Apps pe Enabled ( altfel nu ai sunet cand e minimizat in taskbar browserul).

Trebuie oprite serviciile inutile. Daca nu stii care sunt, si cum se face asta, imi poti lasa mesaj.

Tot prin Settings, mai exista si alte lucruri inutile care pot fi oprite.
Cred ca o sa fac in zilele urmatoare un tutorial cu tot ce trebuie oprit in detaliu.

La final, obtii ceva ce e foarte aproape de Windows 7 ca si consum de resurse.

| gabicoo a răspuns:

Windows 10 + SDD sau Linux!

| Monst a răspuns:

Windows 7 iti cumperi un SSD sa numai ai probleme cu memoria si o sa ai viteza mare de descarcare, laptopul se va deschide mai rapid, o sa se miste ca nou eventual si niste rami ar fi buni.Iti descarci un antivirus nu Avira, Avast si alte porcarii CC Cleaner consuma resurse multe si memorie. Recomand Eset Smart Security si la browsere sa iti pui un Add Blocker.

| Flar3 a răspuns:

Da deci cel mai OK ti-ar fi Windows 10, dar, un SSD te-ar ajuta super mult, iti schimbi memoria RAM(minim 8GB pentru o performanta mai mult decat decenta)