| anonim_4396 a întrebat:

Am incercat sa instalez driver-ul pentru Intel HD Graphics ( 2500 ) si imi da urmatoarea eroare : this computer does not meet the minimum requirements.
Am nevoie sa folosesc grafica integrata, cum pot remedia problema?
Daca conteaza, pb: Gigabyte GA B75 D3V
Placa video dedicata :ATI HD 5770
Tin sa mentionez ca inca am instalat Catalyst-ul de la Ati. In BIOS am selectat enable pentru Integrated Graphics.
Ofer funda pentru cine ma ajuta sa remediez problema!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca nu o scoti nu o sa iti mearga ca o ia direct pe cealalta happy

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca asta:
http://www.ma-config.com/en
Dai: "Start the detection"
O sa-ti ceara sa sa instalezi un programel. Dupa ce-l downloadezi il instalezi dai iarsi "Start the detection"si dupa ce termina intri in "My drivers". Acolo vei gasi tot ce trebuie sa instalezi ulterior si cele mai noi.

| Johndoe2023 a răspuns:

Dezinstaleaza ati catalyst,
dezistaleaza toate driverele video instalate, da restart la calculator si apoi cauta pe google driverul dupa numele placii specificand si ce sistem de operare ai ( windos xp sp2, sp3, win 7 32, win 7 34)
la unele placi video integrate nu exista drivere pentru win7 si win8
deci daca ai upgradat si nici o solutie nu merge este recomandat sa revii la cel de inainte

| anonim_4396 explică (pentru Johndoe2023):

Windows 7 x64 bit. Am gasit o solutie pe `net care zice in felul urmator :
1. din BIOS se schimba la video din Auto (daca este cazul) in iGPU
2. salvati setarea si apasati F8 pentru windows, in safe mode
3. instalare driver Intel HD Graphics
4. restart, DONE!

----
Se poate intampla ca dupa ce selectez iGpu din Bios iar dupa conectez la portul VGA al placii de baza monitorul, sa nu imi recunoasca din cauza ca nu am driver-ul VGA instalat? atunci ce ma fac, ca in principiu nici in bios n-as putea intra ca sa comut de pe iGpu la Auto?

| Johndoe2023 a răspuns (pentru anonim_4396):

Driverul video se incarca dupa ce apara imaginea cu windows ca se incarca. fara driver video poti intra in bios sa faci ce vrei tuwinking

| anonim_4396 explică (pentru Johndoe2023):

Intrebam chestia aia deoarece am incercat sa inchid PC-ul, am conectat monitorul la placa de baza si nu imi detecta nici un semnal, pur si simplu era black screen dar auzeam sunetul acela de windows cand porneste.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si acum merge sau nu?

| anonim_4396 explică (pentru Johndoe2023):

Da pentru ca acum este conectat pe placa video, dar de exemplu daca schimb acum si trec pe VGA, apoi dau restart la PC, monitorul nu primeste absolut nici un semnal sad. De ce vreau grafica integrata? trebuie sa vand placa video actuala, iar pana imi ajunge cea noua nu am cum sa folosesc PC-ul, iar alta placa video nu am sa zici ca as putea sa o inlocuiesc provizoriu...

| Johndoe2023 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai scos placa video cand ai bagat pe cea integrata nu?

| anonim_4396 explică (pentru Johndoe2023):

Inca nu am scos-o.

| anonim_4396 explică (pentru Johndoe2023):

Nu ai o adresa de Facebook pe care putem discuta? Lasa-mi in privat daca doresti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

OK voi incerca sa o decuplez.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai daca nu o scoti nu o sa iti mearga ca o ia direct pe cealalta happy