| KLLO a întrebat:

Am instalat un programel ca sa deschid un anume fisier, mai tarziu l-am sters din PC programul, dar acum de fiecare data cand selectez "open with another program" imi apare scris un pathway catre locul unde a fost instalat adica " D numele programului si 1% " cum scap de asta, pana acum in windows 7 nu mi apareau toate tampeniile astea, cand stergeam un program era sters FOR GOOD din PC, ce-s cu urmele astea ramase. Cica pe net scrie ca e ceva legat de quicktime habar n-am...

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Curata registrii cu CCleaner, si daca tot esti acolo, curata si fisierele temporare.
Iar daca pe urma face la fel, instaleaza din nou programul, si foloseste RevoUninstaller pentru dezinstalare.
Cu Revo nu va mai ramane nici o urma nicaieri.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Aproape nici un program instalat nu se sterge complet la dezinstalare, fara urme, de pe calculator.
Motivul este ca, la instalare se fac foarte multe inscrieri in registre, plasari si/sau de fisiere in diferite locatii etc. Unele din aceste inscrieri modifica /suprascriu setari /fisiere plasate anterior, iar stergerea lor ar putea sa blocheze functionarea altor programe sau chiar a intregului sistem.