| persseuss a întrebat:

Am instalat un windows dar mi-a ramas si cel vechi (windows old) si tot ce aveam pe hard, deoarece cand am instalat nu mi a aparut chestia aia sa formatez partitiile.

ce as putea face? sa sterg w vechi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca zici ca merge bine desi nu ai reformatat partitia C, ca sa elimini folderul windows old faci in halul urmator:

1. Deschideti Disk Cleanup (Start -> in casuta de cautare tastati Disk Cleanup, dupa care dn lista cu rezultate apasati pe Disk Cleanup).
2. Cand vi se solicita sa alegeti o unitate/partitie, alegeti-o pe cea pe care tocmai ati instalat Windows-ul (de obicei Chappy.
3. In caseta de dialog Disk Cleanup, tab-ul Disk Cleanup, selectati Clean up system files.
Daca vi se solicita din nou sa alegeti o unitate/partitie, alegeti-o din nou pe aceeasi aleasa la pasul 2.
4. Bifati caseta de selectare Previous Windows installation(s), si orice alte casete de selectare pentru fisierele pe care doriti sa le stergeti, apoi apasati OK.
5. In noua fereastra aparuta apasati Delete Files.
Am dat copy paste ca Ponta ca mi-e cam lene sa scriu. Nu, nu candidez la prezidentiale asa ca am voie copy paste.big grin

| persseuss explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,asa am si facut, si a mers.

| anonim_4396 a răspuns (pentru persseuss):

Ah,ma bucur ca in balamucul asat vocea mea a fost mai puternica.laughing Cu placere.happy

| persseuss explică (pentru anonim_4396):

Luati ar unitate foc laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru persseuss):

Aoleo,mi-ai dat cel mai mare blestem.Mai bine lua foc altceva, unde mai bag eu dvd-urile xxx daca imi arde unitatea? rolling on the floor

| persseuss explică (pentru anonim_4396):

laughing

27 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Sa reinstalezi din nou cu un alt windows decat pe cel care ai facut instalarea precedenta. Se poate ca de la acel windows sa nu iti apara selectarea partitilor. Alta solutie nu ai avea.

| persseuss explică (pentru RareşTPUro):

Pai zicea ceva de genu ca pentru modificarea partitiilor sa restartez cd ul cu instalarea...am resetat si nimic

| Jipa95 a răspuns:

Ce ai facut tu, ai instalat windows peste windows. Ti-am explicat la intrebarea ta anterioara cum poti face foarte usor un stick bootabil pentru a instala sistemul de operare. Uite si un mic tutorial : https://www.youtube.com/watch?v=WtGbGl1Zh3M&index=14&list=WL daca nu te pricepi.

| persseuss explică (pentru Jipa95):

De cat trebuie sa fie stickul? ca eu am unul de 4giga

| Jipa95 a răspuns (pentru persseuss):

Depinde ce windows vrei sa pui pe stick. Vista, 7 sau 8 au dimensiuni diferite. Dar cred ca pentru vista si 7 incape.

| MskDesign a răspuns (pentru Jipa95):

Cred ca voi face si eu un videotutorial in limba romana intr-o zi, cu instalarea os-ului.Totusi,sunt putin uimit, ca sunt inca atatea persoane care nu stiu sa instaleze un windows. Avem o evolutie tehnologica la viteza luminii si un magnific youtube, incat ar trebui sa fie floare la ureche.

| persseuss explică (pentru MskDesign):

Eu am idee sa instalez un windows, ca e simplu 7le de instalat, dar asta nu avea optiune asupra partitiilor.intelegi dilema mea?

| persseuss explică (pentru MskDesign):

Uite aici zic eu,, http://img.plici.ro/image/Fhz

| MskDesign a răspuns (pentru persseuss):

Tu cand ai facut instalarea ai optat pentru instalarea pentru cei experti sau cea recomandata?

| persseuss explică (pentru MskDesign):

Te referi acolo la upgrade si custom/?

| MskDesign a răspuns (pentru persseuss):

Da

| persseuss explică (pentru MskDesign):

Custom am ales

| RaduTN a răspuns:

Mai reinstaleaza-l odata, si trebuie sa-ti apara aia, daca nu te pricepi atat de bine du-te la un baiat care stie.

Bafta!

| persseuss explică (pentru RaduTN):

Pai de ce? ca merge bine laughing decat ca am ramas cam cu putina memorie si mi e frica sa nu mai fii ramas si din virusi totodatalaughing

| RaduTN a răspuns (pentru persseuss):

Cand l-ai instalat nu l-ai instalat bine, ai instalat windows peste windows, cel mai bine este sa-l reinstalezi inca o data si sa o faci ca la carte!

| persseuss explică (pentru RaduTN):

Pai si daca tot nu ma lasa sa formatez acea partitie? ce fac? il mai instalez odata // degeaba

| RaduTN a răspuns (pentru persseuss):

Bai, reinstaleaza windows-ul, si la pasul la care o sa te puna sa faci partitiile, prima data le stergi pe toate apoi le faci pe rand. E greu, nu-i asa?

| persseuss explică (pentru RaduTN):

Daca citeai tu atent, topicul vedeai ca nu mi apare chestia aia cu driverele geniule

| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduTN):

Nu Radu. A instalat windowsul din partita E.Deci a deschis ce e pe disc si a dat instal.Asa nu ii da voie sa faca acele optiuni de fomatare ci doar sa instaleze windowsul. Daca baga cd-ul in unitate si dadea restart, instaland din cd bootabil, deci la pornirea sistemului, il lasa sa faca acele optiuni de formatare si stergere. Cand instalam windows peste windows, nu ne lasa sa formatam ca e deja pe un windows.

| RaduTN a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, ok.

| AdrenalinTm a răspuns:

Poti sa-l stergi cu click dreapta si delete

| Admunssen a răspuns:

Nu a aparut pentru ca nu ai urmat corect pasii. In atare conditii, apeleaza la un profesionist.