| Miron_Mihai_1992 a întrebat:

Am instalat windows 7 home basic si dupa ce sa restartat Laptopul porneste dar se blocheaza cand apare imaginea cu ASUS pe ecran nu se incarca windowsul? Nici in bios nu pot intra. De ce?

8 răspunsuri:
| RecKinul a răspuns:

Ca să intri în BIOS trebuie să ţii apăsat pe un buton (de obicei apare scris in colţul din stânga jos pe display ce buton să apeşi) in timp ce porneşte (caută pe net ce buton este pentru bios la laptopul tau). Sigur ai instalat Windowsul cum trebuie? Laptopul tau este compatibil cu Windows 7?

| Miron_Mihai_1992 explică (pentru RecKinul):

L-am instalat corect, dar cind s-a facut restart a ramas blocat cind apare imaginea ASUS si de fiecare data cind il pornesc nu se porneste dar imi arata imaginea blocata, in bios stiu cum sa intru dar nu pot, bateria e inauntru la laptop ASUS X553M

| RecKinul a răspuns (pentru Miron_Mihai_1992):

Ai tinut apasat pe butonul de ichidere pana la 10 secunde si nu s-a intampat nimic? E posibil sa fie butonul defect. Desfa laptopul (are cateva suruburi pe spate) si decupleaza bateria din interior sau conecteaza la iesire de USB ceva care consuna curent mai mult (de exemplu un sistem audio cu alimentare din USB). In felul acesta bateria se va termina si laptopul se va inchide de tot.

| RecKinul a răspuns:

Asta este? Nu reuşeşti să-l opreşti complet ca să intri în bios la pornire. Eu la mine trebuie să ţin apăsat un timp mai lung pe butonul de oprire (cateva secunde) şi se opreste forţat. Ai incercat şi la tine treaba asta?

| RecKinul a răspuns:

Uite aici despre oprirea forţată
https://specialistit.wordpress.com/......latorului/

| Miron_Mihai_1992 explică (pentru RecKinul):

Am incercat si asta, tot asa ramine blocat

| RecKinul a răspuns (pentru Miron_Mihai_1992):

Desfa-i capacul de pe spate si decupleaza-i bateria din interior. Nu are foarte multe multe suruburi.

| RecKinul a răspuns (pentru Miron_Mihai_1992):

Ai tinut apast pe butonul de ichidere pana la 10 secunde si nu s-a intampat nimic? E posibil sa fie butonul defect. Desfa laptopul (are cateva suruburi pe spate) si decupleaza bateria din interior sau conecteaza la iesire de USB ceva care consuna curent mai mult (de exemplu un sistem audio cu alimentare din USB). In felul acesta bateria se va termina si laptopul se va inchide de tot.