Întrebare recomandată | Tudose_Marian_1998 a întrebat:

Am internet de la RDS-RCS, am stat 3 luni de zile conectat prin router la 2 laptopuri. Acum 3 zile a fost luat curentul si a venit dupa 2 zile, cand a venit internetul nu mergea; cu ajutorul operatorilor l-am rezolvat la un laptop printr-un fir lasat de ei conectat la laptop direct de la cutia lor, nu de la router... Si laptopul nu mai este acum wireless, dar asta nu conteaza, eu vreau sa imi mearga internetul si la celalalt laptop, si nu stiu cum sa fac. Am incercat sa pun cu inca 1 fir la cuia aia cu cablurile de la tv si cu cablul de la net lasat, acolo am bagat inca 1 fir de internet care sa mearga la celalalt laptop; si tot nu am interrnet. Dupa am scos firul si l-am lasat doar pe ala conectat la laptopul care functioneaza... si am bagat langa el firul de la router, nu a mers; dupa ce am bagat routerul; am bagat in router alt fir care sa duca la al 2-lea laptop care nu avea net. si tot nu mergea. Cum pot rezolva?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Simplu.Conexiunea de la erdeesh nu permite conectarea a 2 sau mai multe calculatoarer pe același user și parolă. Dacă știi că rooterul este bun și bine setat, deconetecează-te(oblicatoriu) folosind disconect din Windows(de exemplu), scoate cablul de rețea ce vine din cutia de la rds și cuplează-l în mufa Wan al rooter-ului.
Pornește rooter-ul.
Intră în meniul lui cu adresa de IP a acestuia
De la WAn/pppOe apasă pe conect
Salvează setările
Acum ar trebui să ai internet și pe Wireless
Succes

2 răspunsuri:
| lizy12iul a răspuns:

S-ar putea sa nu fie de la laptopul tau si sa fie de la aparatul lor, eu am patit-o de 6 ori cu aparatul, fiind 3 calculatoare in casa 2 prin cablu si 1 prin wireless la mare distanta de aparat, am chemat operatorii si au spus ca laptopul nu are nici o problema si ca se poate sa fie din cauza aparatului fiindca dupa o vreme se uzeaza si pur si simplu numai transmite internet, au schimbat aparatul si netul a mers...asta mi s-a intamplat mie dar poate tu ai alta problema, eu doar tiam sugerat ceva.mult succes

| SSWK a răspuns:

Daca routerul mai este bun, ar trebui sa functioneze. Verifica routerul, eventual fa-i o resetare fizica si seteaza-i din nou, dupa aceea, conexiunea de net.