| Skarr a întrebat:

Am internet la digi de 500 mb. Si am router care duce 800mb. Am cablu si si placa de retea care si alea duc mult peste 500 mb. Dar eu tot am net de 90 mb. De ce? Se poate sa fie de la cablul pe care vine netul de pe scara? Sa fie prea vechi. Are cum sa aiba limita cablul ala?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Imi spui si mie denumirea cablului? Daca ai un cablu UTP CAT 5 acela merge doar pana la 100 Mbps si nu vei prinde maximum cu el. Pentru tine ar fi necesar un cablu CAT 5e (minim). Deasemenea ce router si ce placa de retea ai?

| Skarr explică (pentru Salontanul):

Am cautat in control panel si la cablu scrie ca viteza e 1gb. Nu stiu exact ce cat e si cum aflu. Dar cred ca e 6 sau 6e. Si router am tp link c6 ac1200

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Ai facut test de viteza aici?
Ce valori arata?

https://www.speedtest.net/

| Skarr explică (pentru NLS):

90mb download. La fel si pe telefonul si pe cablu si pe wifi. Pe toate am 90

| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de fibra optica. Este oferita tot de digi impreuna cu un router pentru fibra optica. Contacteaza-i.
Eu cand am probleme ii sun sau completez un formular online.
Este posibil sa fie lucrari in zona sau o defectiune.

| NLS a răspuns:

E o posibilitate, insa in mod normal nu,
cand ai abonament pentru 500Mbit/s
pana la intrarea in apartament trebuie sa existe echipamente corespunzatoare, care sa livreze valoarea maxima, sau o valoare foarte apropiata.

Mi-am schimbat in aceasta toamna internetul de la 150Mbit/s la 1GBit/s,
inainte prindeam maxim 95-100, fiindca 100 duceau cablurile (am inlocuit si cablurile in toata casa, cu CAT 7),
acum am 980-1000Mbit/s.

Cu alte cuvinte, acum pot descarca cu ~125MB/s.

Verifica inca o data cablurile.
Sunt macar CAT5e? (CAT 5 nu e suficient)

Ai facut testul pe mai multe site-uri?

SAU incurci Mbit/s cu MB/s?

daca ai 500Mbit/s, viteza maxima de download pe care o poti atinge e 62, 5MB/s (uneori si peste, daca reteaua e libera)

1 Mbit x 8 = 1 MB (megabyte)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

90 megabytes, 500 megabiti? Asa era in trecut, nu stiu acum ce scrie pe contract dar ar trebui sa fie acelasi numar pe testul digi.

| lCupidon a răspuns:

Dacă problema este de azi, sa știi ca și la mine a scăzut viteza internetului