| AlexAndreiD a întrebat:

Am intrebat ceva asemanator si nu am primit raspuns. Are cineva idee cat consuma o placa video care este folosita doar in office, filme, muzica sau internet (fara jocuri)? In specificatii placii scrie ca ea are 280w, probabil ca 280-300w se refera cand placa video este in "stres" maxim, in jocuri sau editari video. In mod normal, la folosire obisnuita sa inteleg ca ea consuma doar 50-100w?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea de 280W este ceea maxima, cu care se calculeaza la dimensionarea sursei de alimentare.
Practic, consumul poate fi intre 0-280W, in functie de gradul de utilizare.

| AlexAndreiD explică (pentru Bula):

Multumesc, asa este, ai dreptate!

| Alexuţ02 a răspuns:

Salut, haide să-ţi spun cum stă treaba la mine.

Am 2 plăci video fiindcă eu deţin un laptop.

Am o integrată, şi o dedicată.

Când mă joc, orice joc. automat rulează placa dedicată, care dacă las laptopul fără baterie. mă rupe, se duce într-o oră pe joc, în schimb dacă eu stau să mă uit la ceva pe Youtube, sau editez ceva. sau etc, consumă mai puţin şi rulează pe integrată.

Deci da, cam ai dreptate, aşa stă treaba, consumă mai puţin, depinde ce faci pe ea.

Sper că te-am ajutat!

| AlexAndreiD explică (pentru Alexuţ02):

Asa este. La cei care au video pe placa de baza asa se intampla, cu zici tu. Eu am procesor Ryzen care nu are integrat video. Practic daca nu exista si o placa video dedicata atunci nu se vede nimic pe monitor. Am inteles ce ai spus. Multumesc!