| X221X a întrebat:

Am la PC 32 bit este cumva posibil să-l mul cumva la 64 fara a schimba Windowsul PC meu tine 64 am 8 ram

7 răspunsuri:
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Din pacate nu poti schimba acesti biti din 32 la 64 fara sa iti schimbi windosul, deoarece windosul este configurat pe acesti biti.

Sper ca te-am ajutat!

| Gizăz a răspuns:

Trebuie să schimbi Windows-ul cu o variantă pe 64. Altfel nu ai cum. Şi trebuie urgent că dacă tu ai pe 32 cu 8 GB de RAM, practic sistemul îţi citeşte max. 3 GB. E absurd.

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, PC-ul tau trebuie sa suporte functionarea cu 64 biti.
Daca ai un kit de instalare complet cu 64 biti, poti incerca sa-ti pornesti sistemul de pe CD-ul de instalare, dupa care sa alegi modul de reparare. Unele versiuni de windows "inghit" acest truc si-ti reconfigureaza sistemul pe 64 biti. Evident, trebuie sa ai acelasi tip si versiune de windows cu cel actual, dar de 64 biti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| WoKy a răspuns:

Citez: "Dacă vrei să instalezi un sistem de operare pe 32 de biți pe un sistem de 64 de biți, nu vei avea probleme, dar nu este optimă o asemenea instalare. Sistemele 32bit au mai multe limitări, iar cea mai importantă este că un astfel de sistem nu poate utiliza mai mult de 4GB de memorie RAM. Dacă instalezi mai multă memorie, aceasta nu va fi folosită.

Windows 10, de exemplu, suportă până la 2 terabytes de memorie RAM instalată într-un singur sistem, mulțumită arhitecturii pe 64 de biți. Varianta Home

Limita teoretică de memorie RAM compatibilă cu sistemele pe 64 de biți este de 16 exabytes, doar că nu avem capacitatea de a crea un astfel de sistem.

De asemenea, există o mulțime de aplicații care se produc în variante atât pentru 32, cât și pentru 64 de biți. Chiar și când îți descarci browserul ai de ales între asemenea versiuni. Dacă te întrebi de ce se întâmplă asta, răspunsul este simplu. Deoarece încă există sisteme de operare pe 32 de biți, dezvoltatorii trebuie să le ofere aplicații compatibile".
Referitor la intrebare. Nu, nu poti. Trebuie reintalat sistemul de operare cu unul configurat pe 64 biti.

| gelu1970 a răspuns:

Normal ca poti.

| RAY a răspuns:

Nu poti