| Steaua11 a întrebat:

Am la tara cablu digi(fibra optica cred) si 4 televizoare din care unul normal celelalte hd. La televizorul normal calitatea imaginii/puterea semnalului nu e FB. Intrebare: Daca imi cumpar un tv smart/4k o sa se vada diferente la calitatea imaginii fata de un tv hd dotat cu un decodor sau pentru ca puterea semnalului digi e mai slabuta imaginea n-o sa fie mult imbunatatita fata de ce am in prezent?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Emisiunile digitale functioneaza cu imagine buna cand semnalul este bun si deloc sau cu intreruperi cand semnalul lipseste sau este slab. Acest lucru este valabil atat la televizoarele cu decodor incorporat cat si la cele cu decodor exterior.
Emisiunile analogice functioneaza cu imagine neteda daca semnalul are un nivel suficient de mare, iar la semnal slab imaginea devine ugomotoasa, cu "purici".

Nu trebuie sa dai 2000 lei pe un televizor. Eu mi-am luat un televizor (la oferta) cu mai putin de 700 lei (Philips, 81cm), care are decodor incorporat pentru emisiunile digitale (inclusiv Digi), respectiv si receptor de satelit. Are imagine foarte buna, sunt foarte multumit de el.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice televizor nou ai cumpara, calitatea imaginii va fi mai buna decat cu televizorul vechi, cu tub.
La televiziunea digitala conteaza doar calitatea emisiunii si capacitatea de prelucrare a televizorului.
Incearca sa cumperi un teleizor Full HD (nu neaparat Smart), dar ai grija la posibilitatile de reglare a luminozitatii si culorii!

| Steaua11 explică (pentru Bula):

Televizorul cu tub l am adus in discutie ca in momentul in care cei de la digi umbla la stalp si schimba mufe pe acolo merge ca lacrima vreo 7, 8 luni...ce ma intereseaza pe mine e ca daca vor fi diferente la imagine intre un tv hd cu decodor digi pe care il am si un smart nou. N as da 2000 de lei degeaba.(nu l iau pentru net)

| Bula a răspuns (pentru Steaua11):

Emisiunile digitale functioneaza cu imagine buna cand semnalul este bun si deloc sau cu intreruperi cand semnalul lipseste sau este slab. Acest lucru este valabil atat la televizoarele cu decodor incorporat cat si la cele cu decodor exterior.
Emisiunile analogice functioneaza cu imagine neteda daca semnalul are un nivel suficient de mare, iar la semnal slab imaginea devine ugomotoasa, cu "purici".

Nu trebuie sa dai 2000 lei pe un televizor. Eu mi-am luat un televizor (la oferta) cu mai putin de 700 lei (Philips, 81cm), care are decodor incorporat pentru emisiunile digitale (inclusiv Digi), respectiv si receptor de satelit. Are imagine foarte buna, sunt foarte multumit de el.

| sierra1 a răspuns:

Până la urmă divizezi același semnal la 4 dispozitive, așteaptă-te la o scădere a puterii semnalului

| Steaua11 explică (pentru sierra1):

Corect, dar ce ma intereseaza e altceva. Vor fi diferente la imagine intre un tv Philips hd cu decodor digi pe care il am si un nou tv 4k/smart pe care intentionez sa l achizitionez?

| sierra1 a răspuns (pentru Steaua11):

Logic că sunt diferențe intre 4k și hd. Diferențe enorme!

Răspuns utilizator avertizat
| Eusebiu01 a răspuns:

Verifică daca televizorul are tuner DVB-C, posibil sa aibă tuner DVB-T2 si de asta sa nu se vada posturile bine.Ai mai putine posturi pe televizorul cu pricina?

| Steaua11 explică (pentru Eusebiu01):

Poate trebuia sa spun doar daca vor fi diferente intre un tv hd cu decodor digi si un tv nou smart?

| Eusebiu01 a răspuns (pentru Steaua11):

Diferente mari nu vor fi(depinzând de cum se vede televizorul actual) doar că se va vedea foarte bine, dacă întentionezi să cumperi televizorul nou verifică să aibă tuner DVB-C și slot CI+, în acest fel nu vei mai avea nevoie de decodor (în cazul Digi).