| ESA1899 a întrebat:

Am laptop Dell E5430. Cum pot să văd ce interfață am? Se poate schimba interfața? (SATA, SATA II, SATA III) Cum influențează interfața un SSD? Mulțumesc frumos. Un răspuns detaliat primeste o fundă!

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Ar merge cu programul speccy, la "Storage" "Hard drives" spune despre hard disk ceva de genul:
Max. Transfer Mode SATA III 6.0Gb/s
Used Transfer Mode SATA II 3.0Gb/s
Interface SATA

De la Used Transfer Mode se vede ca placa de baza suporta maxim SATA II 3.0Gb/s, iar de la Max. Transfer Mode se vede ca hard diskul suporta SATA III 6.0Gb/s

In general interfata nu se poate schimba. Exista adaptoare care pot schimba interfata.

Cu cat interfata e mai veche, viteza de lucru e mai mica
SATA I 1.5Gb/s
SATA II 3.0Gb/s
SATA III 6.0Gb/s

Oricare ar fi interfata SATA, un SSD asigura o viteza superioara unui hard disk obisnuit, insa are o durata de viata mai scurta din cauza numarului limitat de scrieri.

1 răspuns:
| octav005 a răspuns:

Sigur este SATA 1