| Skarr a întrebat:

Am Lenovo y25f 144hz freesync. Care e cel mai rau lucru care se poate intampla daca l folosesc cu placa nVIDIA? El fiind freesync. Am auzit că poate sa sară frame uri. In jocuri in care am fps mare de exemplu câteva sute. Ce o sa se întâmple? E asa in orice joc? Știu pe cineva care are placa nVIDIA cu monitor freesync 60hz. El mi-a zis că nu a avut probleme.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca are refresh rate variabil, si placa ta video randeaza un numar apropiat de frame uri, nu va fi nici o problema.

Daca numarul de fps randate difera mult de capacitatea de afisare, si monitorul are refresh rate fix,
Da, vei avea niste probleme, pentru ca v-sync nu ajuta foarte mult.

Prietenul tau probabil s-a aflat in situatia fericita in care placa video nu putea genera un numar cu mult diferit de frame uri, fata de cat era capabil monitorul sa afiseze (60).

Mai pe larg, aici:
https://youtu.be/BVTLG5DD710