| Altair22 a întrebat:

Am luat azi un telefon Nokia 6303. Sunt putin in dubii...

Vanzatorul mi-a spus ca bateria trebuie formatata thinking Din cate imi amintesc formatarea se face 12 ore cu telefonul' inchis (?)

Insa, am mai citit si mi s`a mai spus de f multe ori ca noua tehnologie de telefoane nu mai necesita formatare. Bateria are o durata limitata de viata, si, cand moare laughing a murit!

Bateria este li-ion thinking

Voi ce ziceti/ ce`mi recomandati?

Va multumesc anticipat! O seara placuta in continuare...

5 răspunsuri:
| MaRRiaN a răspuns:

Bateriile de tip nou, cum sunt cele li-ion, li-polimer ...NU se formateaza. Ele sunt facut ca atunci cand sunt incarcate complet sa nu mai intre deloc curent in ele, indiferent ca le tineti in priza pana arata telefonul ca s-a incarcat sau 24 ore. Bateria ta Li-ion se poate incarca chiar daca nu e descarcata complet. Doar bateriile NiMH trebuia sa le descarci complet inainte sa le reincarci. Deci, baga telefonul la incarcat ca si cum nu ar fi nou, ca si cum l-ai avea de 3-4-10 luni. Incarca-l cand si cat ai chef. Multa bafta!

| Chocolate a răspuns:

E vrajeala chestia cu sunt deja formatatehappy, m-am luat dupa asta si am picat de fraiera.Formateaza-l nu sta degeaba, il ti de 3 ori la formatat cand bateria este consumata, primele 3 ori cand s-a consumat cate 12 ore, asa este binehappy, inchis preferabil dar si deschis este ok.

| 31957319 a răspuns:

Nu sunt for-mama ta-te. Dar nici ritualul de trei ori.
Cand il cumperi, tinel pana se descarca de tot, dupa care pune-l la incaracat. V-a fi destul.
Daca stai sa te gandesti, un telefon ii un simplu mecanism electronic, ne fiind facut sa dureze o viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Edwin13 a răspuns:

Din cate am citit in cartea telefonului, la fel am si eu un Nokia 6303, scire ca nu trebuie lasat mai mult pentru ca risti sa supraincarci bateria. Din multe forumuri am tras concluzia ca bateriile Li-Ion si Li-Po nu se formateaza