| anonim_4396 a întrebat:

Am luat un hdd nou pentru laptop pentru ca celalalt era pe moarte. L-am montat, am verificat de mai multe ori daca e conectat bine, dar cand sa instalez windows nu imi apare nimic, nici un drive. E prima data cand schimb un hard si ma gandeam ca poate imi scapa mie ceva. Ce sa-i fac ca sa-l recunoasca?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Apare in bios?

| NLS a răspuns:

Îl conectezi la un pc. Uită-te în disk management. În mod normal dacă e instalat bine, îl vede acolo, și tot de acolo îl poți împărți cum vrei (in partitii), și formata.
Apoi îl pui pe laptop. Alta varianta nu știu, daca nu îl vede ca HDD principal.

| jonelx6 a răspuns (pentru RAY):

Nu apare. Oricum am facut si un hard drive check si imi apare "not installed"...

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca e sh e posibil sa fie bushit, daca e nou e posibil sa fie prea mare si laptopul prea vechi, altfel nu prea e posibil

| jonelx6 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Prea mare nu e. Exact cum scrie si pe site, e hdd pentru laptop. E mai subtire ca cel original dar ar trebui sa mearga daca mufa intra in el...
Iar laptopul e de prin 2015 deci nu pare prea vechi.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru jonelx6):

Ma refeream ca si capacitate, nu toate laptopurile suporta hdd-uri de 2tb, 4tb etc

| jonelx6 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Aa, pai are 500 de gb, cel original 1 Tb.