| anonim_4396 a întrebat:

Am luat un PC pe piese acum 3 zile si l-a montat cineva care lucreaza l-a o firma de calculatoare. Totul a mers ok pana azi cand mi s-a stins deodata (eram intr-un joc) si cand incerc sa il aprind (DACA porneste, ca nu vrea de fiecare data) nu imi da semnal video, monitorul apare in stand-by cu ledul portocaliu ca si cum nu ar fi conectat la PC. Am incercat si cu alt monitor dar tot la fel se intampla, asa ca e de la calculator.

Daca tin apasat butonul de power ca sa il opresc nu funcioneaza de fiecare data, trebuie sa il opresc din butonul de la sursa.

Cand l-am desfacut sa se uite cineva la el singura anormalitate a fost ca erau 2 picioruse din 4 de la cooler pentru porcesorul Intel nefixati. L-am testat cu alta placa video, alta sursa, am scos memoria RAM, aceeasi poveste.

Sa fie procesorul ars/supraincalzit sau placa de baza? Mai functioneaza garantia in acest caz? Am dat o caruta de bani pe el si imi vine sa ma urc pe pereti.

5 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

S-ar putea ca procesorul sa se supra incalzeasca si PC-ul se opreste din motive de siguranta (in BIOS este setat ca la 70 de grade sa se opreasca).
Vezi daca s-a fixat cum trebuie coolerul si eventual pune alta pasta pe procesor.

Si mai este ceva, uita-te pe placa de baza dupa condensatori umflati, poate fi si din cauza lor, sau poate fi un cip ars (cum ar fi chipset-ul placii de baza, daca este ars curentul mai trece in restul pieselor si se invart ventilatoarele, dar atata timp cat chipsetul este ars piesele nu prea pot comunica intre ele).

Daca rulezi un joc foarte puternic PC-ul nu se duce, spun din propria experienta, o data mi-am omorat PC-ul cu un film la care a stat 12 ore sa-l randeze (nu ma intreba cat dura) si procesorul si placa video au mers la maxim in continuu si nu s-au ars).

Dar ar fi putut sa fie si de la joc daca ai o sursa proasta/nu destul de puternica pentru sistem, (de exemplu ai o sursa de 400W si cand stai pe net PC-ul are nevoie doar de 300W si sursa poate sa alimenteze piesele, dar cand intri intr-un joc procesorul si placa video sa consume mult mai mult si sursa sa plesneasca + alte cipuri).

| GroparuVesel a răspuns:

Am patit'o...S-a ars placa de baza. Poate ai noroc si e singura chestie arsa, ca sa scapi mai ieftin.In cazul in care arderea a fost cauzata de tine(praf, apa varsata pe unitate, lovirea componentelor, DEPASIREA PERFORMANTELOR CALCULATORULUI PRINTR-UN JOC care este cu mult deasupra standardele computerului tau sau chiar supraincalzirea acestuia prin lipsa puterii ventilatoarelor sau plasarea lui langa o sursa de incalzire incinsa etc.) poate duce la pierderea garantiei.

| edit28 a răspuns (pentru GroparuVesel):

Dar n-a avut nici-un motiv sa se arda, nu am rulat jocuri care depasesc calculatorul nu nimic. Decat chestia cu procesorul mi-a atras atentia pentru ca in rest totul a fost ok.
Daca e de la placa de baza nu trebuia sa nu se mai invarta coolerul de la placa video si procesor? Ca de la ea isi ia curent, dar ele merg in continuare.

| GroparuVesel a răspuns (pentru edit28):

Dupa cum am zis, mi s-a mai intamplat.Mergea totul ok se invarteau alea dar nu pornea nimic ( ecran negru, beculet verde la monitor aprins, se stingea doar de la sursa.).Se aprindea o data la 3 zile si se stingea singur cand ii venea cheful.Du-l la reparat inainte sa se arda altceva.

| Ady2098 a răspuns:

E de la placa de baza.nu s-a ars toata doar un circuit mic.asa am patit si eu de 3 ori si se invarteau toate pe el.el uruia dar nu dadea semnal la monitor. daca cand intri intr-un joc si se stinge monitorul, acest moitor forteaza procesorul si placa video sa dea mai multe informatii si le tureaza la maxim pana se ard sloturile alea.un sfta ar fi sa nu mai dai restart la pcuri sau sa-l scoti din priza din mers ca poate sa se arda procesorul sau hardu.incearca alt procesor ca poate ai noroc.pa