| rafaell a întrebat:

Am net de la UPC 150mbps.Imi arata speed 1. 0Gbps si nu stiu de ce se misca netul greu?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

1Gbps e cat poate suporta modemul tau/placa de retea/ce o mai fi. deci maximul.
150Mbps e viteza maxima pe care o poti atinge prin UPC.
Asta nu inseamna ca iti garanteaza viteza asta. daca te uiti atent in contract, o sa vezi o clauza care zice ca viteza poate varia in functie de numarul de utilizatori din reteaua locala.
din pacate sunt jnapani ca si aia de la rds. si nu iti garanteaza o viteza minima.

pe langa asta mai e o smecherie. viteza de 150 poate fi atinsa decat pe intern (adica in tara si in reteaua proprie) in nici un caz nu vei putea atinge pe extern.

2 răspunsuri:
| mariusika31 a răspuns:

Upc-u atat poate asta este explicatia! pentru reclama a aparut net de 200 ca in veci nu sa le mearga deoarece tot ce au ei merge prin modemuri. Nici la ora actuala nu au fibra optica ceea ce este jenant sfatul meu renunta la ei si baga de la alta firma de ex RDS-RCS eu au net de pana la un gb.bit si nu le mere 100% dar cu 800 gb/s garantat merge mai depinde si de ce comp ai happyo zii placuta sa ai happy

| soul2soull a răspuns:

Intra pe upc test (http://fiberspeedtest.ro/)
si vezi viteza care ti-o da
Niciodata nu ai sa ai viteza care o zic ei explicatia e simpla ca si la masina in bord ai 220 de km/h dar poti prinde 220? nu cred mai mult de 180-190 nu cred.

la fel este si la net
PS viteza se calculeaza asa 100 de mb megabiti se imparte la 8 si aceea este viteza reala EX : 100 :8=12,5MB sau

8mb = 1 MB