| CatalinAdrr a întrebat:

Am nevoie de ajutor in legătură cu drive-ul de la placa video când am făcut Windows-ul mi-a apărut la stocare un folder cu setup pentru placa dar acum când l-am făcut din nou nu mai apare am un procesor AMD și o placa Radeon 200 xpress
Îmi puteți spune ce sa fac?

9 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Toate placile video au un fel de "driver" intr-un cip pus direct pe placa. Daca placa video nu ar avea absolut niciun driver, nu ai putea sa vezi nimic pe ecran.
Totusi, acele "drivere" nu sunt foarte flexibile, motiv pentru care trebui sa instalezi drivere propriu-zise.

Toate driverele ( actualizate ) de la AMD le gasesti aici : https://support.amd.com/en-us/download
Descarca unealta automata pentru a instala versiunea potrivita pentru sistemul tau de operare.

| CatalinAdrr explică (pentru PainTech):

Am făcut asta și mi-a zis că sunt instalate deja dar pe device manager îmi zice la video controllere că nu există drive

| PainTech a răspuns (pentru CatalinAdrr):

Placa asta video este ceva mai veche si mi se pare ca este integrata in Chipset ( daca nu ma insel ). E posibil ca AMD sa nu mai ofere suport. Incearca sa cauti de internet driverul, Hardware ID-ul pe care il gasesti in Device Manager e posibil sa te ajute.
Mult succes la cautat!

| CatalinAdrr explică (pentru PainTech):

Da este integrată

| flixbuster a răspuns (pentru PainTech):

Asta cu "Toate placile video au un fel de "driver" intr-un cip pus direct pe placa" si urmatoarele doua propozitii sunt cam gresite.

Placa video (si alte placi sau dispozitive hardware) au un software intern care se numeste firmware si e alta poveste (decat driver-ele).

Driver-ele se gasesc INTOTDEAUNA unde este stocat si sistemul de operare (si mai sunt si specifice sistemului de operare, din pacate) adica pe HDD/SSD/SSHD.

Windows (si alte sisteme de operare) au un driver generic VGA/VESA care permite accesul la un set redus de functionalitati ale placii video - pentru ca sa poti folosi cumva calculatorul pana instalezi un driver complet.

| Andrei750238 a răspuns (pentru flixbuster):

Exact asta am spus și eu. Nu am vrut sa încurcat omul cu termeni precum "firmware". Majoritatea utilizatorilor sunt interesați doar ca PC-ul sa ruleze, nu le pasa de jargonul tehnic.

| PainTech a răspuns:

Un mic point : Daca folosesti un sistem de operare nou ( precum Windows 10 / Windows 8 ) e posibil sa nu gasesti drivere oficiale pentru componente ceva mai vechi. De multe ori poti rezolva asta instaland un driver pentru o versiune mai veche de Windows ( precum Xp sau 7 ). Am facut asta de mai multe ori, niciodata nu am avut probleme.

| flixbuster a răspuns:

Mergi la http://support.amd.com/en-us/download si apoi:
1) Manually Select Your Driver;
2) Radeon Xpress Series;
3) Radeon Xpress 200;
4) Nu ai spus ce OS ai, alegi dupa ce ai - atentie la 32 biti si 64 biti si la faptul ca nu ai driver oficial AMD mai sus de Windows Vista

Daca vrei driver de Windows 7 se pare ca AMD a dat catre Microsoft un astfel de driver pentru placa ta si se gaseste doar pe Windows Update (teoretic, daca instezi Windows 7 si faci update ar trebui sa se instaleze automat):
a) http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=xpress+200+windows+7
b) Ordonezi DESCRESCATOR dupa Last Updated
c) Descarci cel mai nou driver de pe 8/29/2008 - cel pe 32 biti are 8.7 MB iar cel pe 64 biti are 16.7 MB

Bafta!

| CatalinAdrr explică:

Am Windows 7 64 bit