| 19Mary19 a întrebat:

Am nevoie de laptop pentru cd. Am înțeles că în noile laptopuri nu se mai pot folosi CD-uri. Este adevărat?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa este al meu. Dar am cumparat unitate dvd-writer externa. Se alimenteaza prin usb de la laptop.

| sierra1 a răspuns:

Mai sunt și din astea

| NLS a răspuns:

Nu mai prea exista laptopuri accesibile ca preț cu unitate optica, dar poți cumpăra una externa, dacă vrei sa lucrezi cu discuri.

https://www.pcgarage.ro/unitati-optice-notebook/asus/sdrw-08u7m-u-black/

Eu in ultimii 6_7 ani nu am avut nevoie nici o secunda de vreun disc, desi in trecut am avut o colecție impresionanta (aproximativ 200 de DVD uri cu Filme și CD uri cu muzica. Astea doar Pir at ate Plus multe CD uri și DVD uri originale, cu muzica și filme).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Exista încă unitati optice pe modelele mai groase, din gama profesionala.
Cele pentru utilizatori casnici devin din ce în ce mai subțiri, nu mai exista spațiu pentru unitate optica. Moda a fost lansata de ultra bookuri, acum tind toate sa devina asa...
ȘI nu în ultimul rand, lumea o folosește prea rar, pentru a i justifica prezenta.
Exista stick-uri USB de capacitate mare la preț decent, exista Ssd uri portabile, și HDD uri de 4-6 TB la preturi accesibile.
Mie chiar și cele de 10-12 TB mi se par accesibile, dar acesta e doar punctul meu de vedere.

| Elelei a răspuns:

Daca are unitate cd, se pot folosi. Din pacate tot mai multe se fabrica fara asta. Eu am cerut special in magazin sa aiba si unitate de CD.

| iRobby a răspuns:

Este adevarat, insa nu in toate. Dar in caz ca ai gasit un model anume care nu are CD-Reader atunci nu este nici o problema, poti sa gasesti la magazinele de Tech hardware pentru asa ceva. Adica CD-Reader extern, care il poti conecta prin USB.