| Xenomorph a întrebat:

Am nevoie de o mână de ajutor.
Nu îmi mai merge internetul de o săptămână, îmi apare:
"Local Area Connection" nu are o configurație IP validă...

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Mai exact ce spune? E in engleza mesajul de eroare sau in romana?
Despre ce conexiune de internet vorbim? Este directa, prin simpla conectare e firului de internet la pc/laptop sau PPPoE (furnizorul ti-a dat un username si o parola).
Si ce fel de Windows ai? (sa iti sugeram instructiuni potrivite cu versiunea ta de Windows).

| Xenomorph explică (pentru dannyel86):

E în engleză eroare, internet e prin router si imi apare unidentified network si fără acess la internet. deci îmi apare conectat.
O fi vorba de windows? Windows 7 64bit ULTIMATE

| dannyel86 a răspuns (pentru Xenomorph):

Incearca sa debifezi "tpc/ip v4" si "tcp/ipv6" din proprietatile Local Area Connection.
Daca nu functioneaza, le bifezi inapoi pe rand, verificand in care din variante functioneaza netul.
Mai jos ai un clip care iti arata cum sa ajungi la proprietatile Local Area Connection.
https://www.youtube.com/watch?v=9epRBi6kF-o

In Device Manager este driver-ul placii de retea. Opreste driverul si reporneste-l. S-ar putea sa dea rezultate.
Mai jos afli cum sa intri in Device Manager si sa opresti si repornesti driver-ul placii de retea.
https://www.youtube.com/watch?v=3p7IN0lP7dw