| Adrian_Strumf_1961 a întrebat:

~Am nevoie de o rezolvare puțin mai grea:
Deci sa va explic in detaliu ca sa înțelegi problema cu care ma confrunt ~
Tocmai ce mi-am băgat windowsul pe un ssd și a mers totul perfect, pentru asta a fost nevoie sa ma deplasez pana undeva după care am ajuns acasă am încercat sa curat puțin pc ca sa fie totul ok și i-am dat drumul pe monitor. am slot de hdmi nu de display port, am conectat hdmi ul am aprins calculatorul si pe monitor scria "no Signal" după care am mers sa cumpăr un hdmi nou pentru ca am spus ca asta e problema. Am încercat la fel, am zis okay am cumpărat o placa video noua care înainte de asta am testat-o la om acasă si era totul perfect si ca sa nu fie problema de ceva a venit cu unitatea lui la mine acasă, a conectat hdmi ul la mine in monitor, aceeași problema doar ca pe un al calculator …. OK am spus ca e problema de la monitor, m-am dus am schimbat monitorul, la fel, după care am conectat televizorul la fel. Intr-un final m-am decis sa nu cumpăr placa video pentru ca nu la placa e problema, am cumpărat o plăcută noua de rami 16 gb ddr4 la fel după care băiatul care a venit cu unitatea la mine pentru a proba m-a sunat si mi-a spus ca are aceeași problema si acum pe monitor ii apare no signal, unitatea pornind la fel ca mie. Nu înțeleg care ar fi problema. Placa video funcționează, am pus-o in alt calculator la un prieten si funcționează, ramii la fel, hdmi ul la fel, care ar fi problema?
Rog frumos toate persoanele care știu despre ce e vorba sa ma ajute, ca nu mai știu ce sa fac!

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca nu ai imagine deloc pe monitor, in 90% dintre cazuri, e o problema de RAM.
Trebuie inversate plăcuțele între ele.

2) Cheamă un electrician sa verifice prizele, desi dacă s-ar fi prăjit ceva condensatori, ați fi simțit miros specific.

3) Te-ai descarcat electrostatic înainte sa umbli în PC?

| Adrian_Strumf_1961 explică (pentru NLS):

Okay, am sa încerc sa inversez plăcută de rami, prizele sunt okay deoarece am băgat calculatorul și in alta casa și tot aceeași problema a dat? Și nu știu cum as putea sa ma descarc electrostatic

| Brizbriz a răspuns:

Gaseste pe unul care chiar se pricepe

problema poate sa varieze de la efectiv a venit caldura si placa de baza s-a dilatat, iar memoria nu mai face contactul bine
pana la ai o problema cu o componenta, oarecare, adica nu iti poti da seama care e

iti trebuie specialist care sa scoata tot din computer si sa il lase la minim si sa vada daca merge, iar daca tot nu merge, sa ia fiecare componenta ramasa, sa o bage in alt calculator si sa vada, daca merge acolo

| Adrian_Strumf_1961 explică (pentru Brizbriz):

Mulțumesc de răspuns, apreciez?

| Brizbriz a răspuns (pentru Adrian_Strumf_1961):

Cu placere