| SonicAndrei a întrebat:

Am nevoie de un aparat pentru filmare de evenimente (serbări, majorate, nunți), dar și pentru filme și călătorii. Eu m-am gândit la Panasonic Lumix G80 deoarece poate filma în 4K și în FullHD 60fps; are ecran rabatabil și touchscreen; are stabilizare în body și în obiectiv; obiectivul cu care vine (12-60mm) oferă multă flexibilitate; declanșatorul e silențios; nu se supraîncălzește.
De asemenea, am observat că e destul de ok la capitolul baterie, low light și autofocus.
Ca alte opțiuni la care m-am gândit ar fi:
- Sony A6300 care este superior în condiții de lumină slabă și la autofocus, dar bateria ține mai puțin, se supraîncălzește și devine inutilizabil.
- Panasonic Lumix G7 care este predecesorul lui G80, dar aș fi dispus să plătesc în plus pentru obiectivul mai bun cu care vine G80M, pentru stabilizarea in-body, pentru shutter-ul mai silențios și pentru autofocus-ul îmbunătățit.

Voi ce mi-ați recomanda? (bugetul meu nu este foarte mare)

8 răspunsuri:
| Alfred0703 a răspuns:

Daca vrei doar sa filmezi, atunci de ce te indrepti catre aparate foto?

| SonicAndrei explică (pentru Alfred0703):

Doresc să am un aparat al-in-one pe care să-l pot folosi și pentru poze. Plus că îi pot schimba obiectivul (nu găsesc cameră video cu obiectiv interschimbabil la același preț).

| Starla14 a răspuns:

Yea, daca vrei sa filmezi i-ati o camera video.
Zvonurile ca Sony se spura incalzeste sunt cam neadevarate, insa sa nu crezi ca obiectivele de kit sunt suficiente. Obiectivele care sunt adeverat utilizabile pe interior depasesc cu mult pretul apratului. + ai nevoie de skill pentru video si cunostinte in programele de editare

| SonicAndrei explică (pentru Starla14):

Doresc să folosesc aparatul și la fotografii, de aceea am ales o cameră foto. Am ales mirrorless pentru raportul performanță-funcții-preț. În plus, unei camere video la preț asemănător nu îi poți schimba obiectivul.

Știu că Sony ar rezista fără probleme în sesiuni scurte de filmat, dar la o filmare continuă de 1-2 ore nu cred că ar rezista (evident cu o scurtă pauză din 30 în 30 de minute dacă filmarea se oprește automat + schimbat bateria).

Pe moment, obiectivul de kit va fi suficient. În viitor voi lua desigur un obiectiv cu diafragma f1.7 (este la ~800 lei) sau poate f1.4.

Am skill-uri foarte bune pentru video și de editare. Deja mă limitează aparatura pe partea de video. Acum am un Canon EOS 1100D (filmare doar 720p, fără controale manuale pe video), Sony HDR-CX405 (calitate relativ slăbuță a imaginii) și Samsung Galaxy Note 4 (care filmează mai bine decât cele două în lumină bună). Mi-ar fi convenit să găsesc un DSLR Canon cu specificații și preț asemănător fiindcă am deja un obiectiv cu f1.8 (50mm), dar n-am găsit.

| Starla14 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu stiu unde ai fost atunci, weekendul acesta a fost BF, iar la F64 a fost oferta pentru Canon 80D, Sony a6300 etc.

Cand vorbesti de Panasonic ai grija la faptul ca senzorul este M4/3, este crop de 2x. Obiectivul 12-60mm va avea un echivalent de 24-120, de asemenea diafragma 1.7 va fi echivalenta cu f3.4.
Pentru evenimente ia un Full Frame sau un APSC pentru performantele ISO.

Filmarea 4K nu este chiar pentru momentul asta, cel putin in Romania, toata lumea o doreste dar nimeni nu are pe ce sa o redea optim. De asemenea nu sunt camere 4K care filmeaza la mai mult de 30fps. Pentru evenimente ai nevoie de cam 60fps, insa te poti descurca si la 30, in functie de ce ai nevoie.

In locul tau m-as orienta catre Canon 80D, Sony a6300 (gasesti adaptoare de pe Canon pe Sony si poti folosi in continuare obiectivele Canon). Nu se supraincalzeste chiar cum crezi tu, un tovaras filmeaza nunti cu a6300 si ies super

| SonicAndrei explică (pentru Starla14):

Știu că aș avea crop x2 la Micro 4/3, dar calitatea imaginii este foarte bună la G80 din câte am văzut. Până la urmă contează mai mult cum folosești aparatul, nu ce unelte ai. M-am uitat la comparații de imagine în lumină slabă între G80, A6300 și 80D și se vede clar că Sony e superior la capitolul ISO. Dar chiar și așa, G80 e utilizabil cu ISO mare și mult mai bun decât aparatura mea actuală.

Există camere care filmează 4K 60fps: Panasonic Lumix GH5. Sunt de acord cu tine în privința rezoluției. Deși în general cred că voi filma tot în FullHD, chiar aș folosi 4K în anumite situații.

80D și a6300 îmi cam depășesc bugetul... Știu că a6300 filmează super (e și prima opțiune pe care mi-am dorit-o), dar rezistă dacă vreau să filmez o serbare de 1-2 ore (deci să filmez ÎN CONTINUU fără să apară avertizare de supraîncălzire)?

| Starla14 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Hmm Pentru filmat in continuu nu cred ca exista aparat care sa nu se supraincalzeasca, cu atat mai mult daca vorbim de mirrorlessuri. Pana si 70D-ul meu il simt cald dupa 30min de filmat.

Intra pe F64 si intreaba pe chat cel mai bine. Acolo sunt angajati care lucreaza cu aceste camere zilnic, sigur vei gasi un raspuns mai avizat acolo

| SonicAndrei explică (pentru Starla14):

OK, voi întreba. Mulțumesc pentru sfaturi!