| X3RO a întrebat:

Am nevoie de un laptop pe care sa editez niste clipuri si sa ma uit la cateva seriale. Am ales un Laptop Lenovo IdeaPad 330-15ARR. Sistemul de operare este Free DOS, are o placa video integrata, chipset video AMD Radeon Vega, tipul de procesor este Ryzen5, procesor grafic integrat AMD Radeon Vega 8 Graphics, 4GB si capacitatea de stocare este 1 TB. Ar trebui sa mearga bine?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Depinde ce vrei sa editezi si la ce nivel.
Daca vrei mai mult decat sa tai in 2 sau 3 un clip de 10 minute si sa adaugi niste texte si un efect de tranzitie, ai nevoie de placa video dedicata.
Cea integrata e pentru filme, office si atat, nicidecum pentru editare video.

Te-ai uitat de curiozitate care sunt cerintele platformelor de editare video?

Procesorul e ok, despre RAM nu ai dat nici o indicatie (e nevoie de 8GB minim).
Dupa ce alegi un model cu placa video dedicata de 4GB, si macar 8GB RAM, te poti gandi si la un SSD, caci asta e ordinea
(din 2004 de cand a aparut H.264, marile studiouri au editat productii cinematografie 1080p pe HDD-uri si nu a murit nimeni. Nu castigi nimic punand un SSD si randand cu video integrat, pierzi doar timp pretios).

Poti folosi LinuxMint sau Ubuntu (personal prefer Mint) si Blender.
Gasesti pe net suficiente tutoriale daca nu ai mai lucrat in el.
In general e un soft subestimat, fiind gratuit, insa se apropie de cele folosite la Hollywood
(Premiere Pro, FinalCut, Pinnacle Studio (fostul Avid Studio), LightWorks Pro, Magix Studio (fostul Vegas Pro)) foarte mult.

2 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

E ok. Dar trebuie sa-ti cumperi un Windows. Altfel nu poti sa editezi nimic. Sa te uiti la seriale si sa stai pe net poti si cu un distro de Linux, alea-s gratuite. Dar pentru softuri de editare video ai nevoie de Windows.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Este destul de bun,
dar poate fi si mai bun
pune un hard disk ssd
al lui are 5400 rotatii
e lenes la editari