| Girly97 a întrebat:

Am niste casete in engleza care au subtritari in romana insa acum ca stiu limba engleza nu mi se mai par folositoare. Cum pot dezactiva subtritarile pe VCR?

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Alea cred ca au subtitrarea incorporata în film, nu separat.
Pentru a le vedea îți trebuie strămoșul DVDului care poate are funcția de a opri subtitrarea, poate nu o are.

| Panamax a răspuns:

Cu banda adeziva.

| Cioboteanu_Tudor_1982 a răspuns:

Cine mai foloseste VCR? I-ati Netflix

| Girly97 explică (pentru Cioboteanu_Tudor_1982):

Dar care este problema ta? Casetele si VCR-ul au supravietuit anilor si inca sunt functionale asa ca de ce nu?

| ziftode a răspuns (pentru Girly97):

Pentru ca este analogic, pentru ca benzile se strica in timp, suportul magnetic imbatraneste si se decojeste, demagnetizeaza, etc., si apar hopuri pe film, pentru ca imaginea tremura, pentru ca daca esti fan inrait si ti se strica vcr-ul plangi ca nu ai unde sa il repari sau te costa de te ustura la ficati, etc., etc., ETC.

si intrebarea ta e foarte aiurea, vi din era digitala si ceri "feature" digital de la un lucru analogic, subtitrarea nu poate fi scoasa sau pusa de catre ultilizatorul final decat de la DVD in sus, pana atunci ca sa o pui pe banda iti trebuiau niste aparate FOARTE SCUMPE, si odata pusa nu ai nici o sansa sa o scoti