| Lupu_Mihaela_2001 a întrebat:

Am o baterie externa Myria de 2000mAh și cand încarcă îmi apare Roșu la beculet, când scot bateria de la încărcat e albastra, când e încărcată full ce culoare îmi apare?

2 răspunsuri:
| vlad1000 a răspuns:

Incearca sa o tii la incarcat pana dispare beculetul rosu happy

| LinxCont a răspuns:

Ledul rosu clipeste cand se incarca, iar dupa terminarea incarcarii ramane rosu aprins permanent si bateria e incarcata la capacitatea maxima, deci se poate scoate de la incarcat si se poate folosi.
Ledul albastru se aprinde si sta aprins atunci cand se pune ceva la incarcat de la baterie si ne arata ca bateria furnizeaza 5V pentru a incarca un alt aparat, de exemplu un telefon.

Practic o baterie externa contine un acumulator li-ion de 3.7V / 2000mAh, un circuit de incarcare si un circuit de ridicare a tensiunii la 5V.

Circuitul de incarcare aprinde un led rosu intermitent in timpul incarcarii si ramane rosu aprins la terminarea incarcarii bateriei de 2000mAh.
Circuitul de incarcare opreste curentul automat cand tensiunea pe bateria de 2000mAh e de 4.2V ca sa nu se strice bateria de 2000mAh prin supraincarcare.

Circuitul care ridica tensiunea, scoate la iesire 5V pentru a putea incarca alte aparate de la baterie (fara acest ridicator, tensiunea ar fi intre 3V-4.2V, prea outin pentru a incarca alte aparate).
Circuitul care ridica tensiunea la 5V se porneste automat cand se pune ceva la incarcat si functionarea lui e semnalizata prin aprinderea ledului albastru.

Cand se termina bateria externa nu mai stiu exact ce se intampla cu ledul albastru, ori clipeste apoi se stinge, ori se stinge direct, ca nu folosesc foarte des bateria externa si nu mai tin minte. Cel mai probabil, atunci cand bateria externa e descarcata ledul albastru clipeste si apoi se stinge.

Cablul alb care vine cu bateria externa nu e asa de bun la incarcarea telefonului - nu are toate cele 4 fire si incarcarea telefonului poate sa se faca mai lent. E mai eficient la incarcare un cablu usb normal de date de la incarcatorul de la priza sau un cablu de date cu care se conecteaza telefonul la calculator. Acela are toate cele 4 fire si da comanda telefonului sa se incarce la fel ca de la incarcatorul de la priza, la curentul obisnuit de incarcare.
Cablul acela scurt alb, e bun pentru incarcarea bateriei externe.

Bateria externa are 2000mAh si in cele mai multe cazuri nu poate asigura incarcarea telefonului completa de la 15% pana la 100% din 2 motive - capacitatea bateriei externe 2000mAh e comparabila ca marime cu capacitatea bateriei telefonului si in plus, o parte din curent se pierde prin ridicarea tensiunii de la 3.7V la 5V, deci nu e o defectiune sau o functionare gresita daca o incarcare a bateriei externe asigura o incarcare sa zicem doar cu 50% in plus a telefonului.