| Bernardus a întrebat:

Am o baterie externa romoss solo 5, care a stat la mine in rucsac pe durata unei ploi destul de puternice. Bateria nu s-a udat prea tare, fiind doar putin umeda. Totusi, dupa aceea mi-am incarcat telefonul (un cubot rainbow 2, telefon chinezesc de 300 de lei) de la ea, pe durata a 3 zile, cat am fost plecat cu cortul. Cand am ajuns in acasa, am constatat ca telefonul nu mai merge (era OK cand am ajuns, dar a doua zi pur si simplu nu se mai deschidea). Sunt constient ca era probabil ca un telefon chinezesc de 300 de lei sa se strice singur, dar exista posibilitatea ca bateria externa sa il fi scurtcircuitat? Daca da, cum as putea sa aflu daca este vina bateriei? (mentionez si ca incepuse sa nu se mai incarce bine, cablul trebuia tinut intr-un anume unghi ca sa se incarce)

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu bateria pare a fi problema ci mufa teelfonului în care introduci cablul de incărcare. Verifică atent asta.
Probabil cu bateria ta, poți să alimentezi și acum diferiți consumatori.

| Bernardus explică (pentru sierra1):

E o problema evidenta la mufa, dar nu asta ma ingrijoreaza. Cand am ajuns, am inchis telefonul si m-am culcat (era pe la ~20%) si a doua zi era complet mort, nu mai raspundea la nimic.

| sierra1 a răspuns (pentru Bernardus):

L-ai reincărcat diminața?

| Bernardus explică (pentru sierra1):

Am incercat sa il deschid(nu mergea) si dupa aia am incercat sa il pun la incarcat. Am bagat incarcatrul, si i-am schimbat pozitia sperand sa mearga, dar degeaba, nu a raspuns in niciun fel

| sierra1 a răspuns (pentru Bernardus):

Alt încărcător sau la încărcătorul tău alt telefon, ai încercat?

| Bernardus explică (pentru sierra1):

Am incercat cu 2 incarcatoare diferite, care merg amandoua cu alte telefoane.

| sierra1 a răspuns (pentru Bernardus):

Da, clar - problema e in telefon. Nu merge incarcarea. Service scrie pe le

| Bernardus explică (pentru sierra1):

Deci sigur nu e de la bateria externa?

| sierra1 a răspuns (pentru Bernardus):

Acum vreo patru ore:
Probabil cu bateria ta, poți să alimentezi și acum diferiți consumatori.

deci?

| Bernardus explică (pentru sierra1):

Nu am incercat, de frica sa nu aiba ceva. Ti-am zis, frica mea este ca s-a stricat in vreun fel, si de la ea s-a dus si telefonul

| sierra1 a răspuns (pentru Bernardus):

Folosește un cablu nou de la batt la tel.