| Andrei88583 a întrebat:

Am o baterie LIPO (litiu si polimer) de 3.7v, provenita de la un elicopter cu telecomanada caruia i-am pierdut incarcatorul. As vrea sa stiu daca mai poate fi incarcata (fara incarcator) si cum.

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Se găsesc încărcătoare pentru acumulatori16650. Cumpără unul că e ieftin. NU folosi orice încărcător cum spune altcineva - rişti să facă "poc"!

| Andrei88583 explică (pentru mihai69):

Stiu ca risc asta, insa nu stiu care este codul bateriei mele...

| mihai69 a răspuns (pentru Andrei88583):

Acumultorii 16550 sunt celule cu litiu pentru bateriile de laptop (sau alte utilizări). Ideea este că sunt tot de 3, 7 V și încărcătorul „știe" când să se oprească. Desigur, legătura o faci cu două fire, sigur nu găsești încărcător cu mufă cum ai tu, decât dacă nu cauți prin produsele vândute pe Amazon sau eBay. NU merg încărcătoare de NiCd sau altele pentru încărcarea acumulatoarelor cu litiu. Pot exploda sau în cel mai fericit caz, îl distrugi și e păcat de el.

4 răspunsuri:
| Itanul a răspuns:

Se gasesc incarcatoare pentru toate tipurile de baterii. Incearca in hipermarket-uri.

| Tuderlus a răspuns:

Cu doua fire tai in incarcator care nu iti mai trebuie il bagi in priza si pui + si - pe baterie.