| AlexBoy123 a întrebat:

Am o boxa bluetooth de la E-Boda de un an de zile și nu înțeleg de ce atunci când dau volumul la maxim se închide.
A mai pățit cineva asta?
Ce aș putea face să remediez problema?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca boxa are acumulator Li-ion, atunci are si circuit de protectie pentru acel acumulator, circuit care la scaderea tensiunii de pe acumulator (ca urmare a consumului ridicat de curent) opreste curentul ca sa nu se descarce acumulatorul sub 2, 5V. Cred ca din cauza asta se opreste. Poate fi acumulatorul mai slab si din cauza asta scade tensiunea mai repede. O solutie ar fi sa se puna in paralel cu acel acumulator inca unul mai puternic sau sa se schimbe cu altul mai puternic si atunci ar trebui sa mearga la maxim fara sa se inchida. Asa ceva poate face cineva care e priceput in domeniul electronicii.

(Acumulatorul Li-ion are tensiunea medie de descarcare 3, 7V, tensiunea maxima de incarcare 4, 2V si tensiunea minima de descarcare 2, 5V, deci la 4, 2V se opreste automat incarcarea, iar la 2, 5V se opreste automat descarcarea.)

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am AKAI. Este una din firmele cele mai vechi pe piata din Romania. Produse AKAI se gaseau si pe vremea lui Ceausescu. Ea insesi (firma) este din 1973 in domeniu. Si eu o am de peste un an jumate si de cateva luni face urat potentiometrul. Ce sa mai zici de chinezariile firmei E-Boda care este din 2003 si este romaneasca! Cat despre remediat: daca are 24 luni grantie poti sa o trimiti in service. Daca nu, asta e! Alta.

Bula
| Bula a răspuns:

O trimiti inapoi in garantie.

| sierra1 a răspuns:

Pe scurt: bateria e gata, nu mai ține!