| Nasu25 a întrebat:

Am o camera foto Canon eos 250d de cateva luni 4-5 noua, iar acum am incercat sa fac câteva poze, a mers un timp, am vrut sa scot cardul, am deschis usita apoi am închis-o și nu mai pornea, apoi după ceva timp a pornit dar nu pentru mult timp și s-a stins și nu am mai pornit. Am încărcat acumulatorul crezând ca e descărcată apoi a pornit, a mers, am folosit-o 20 de minute, am închis camera apoi când sa o pornesc nu a pornit. Ce credeți ca are? Acumulatorul nu are probleme, iar pe alte site-uri am observat ca este de la usita și am observat ca atunci când închid usita se aprinde scurt ledul acela rosu.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica daca ai pus cardul- respectiv bateria in pozitie corecta si daca fac contact bine!

| Nasu25 explică (pentru Bula):

În poziția corecta sunt asta nu ai cum sa greșești îți mulțumesc de raspuns

| Bula a răspuns (pentru Nasu25):

Este in garantie, du-l inapoi la vanzator (impreuna cu bonul de casa)!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai stricat contactele alea de la usita

| Nasu25 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Câteodată pornește după 30 de minute o ora dacă nu încerc sa o pornesc

| NLS a răspuns:

Ledul rosu care clipeste scurt cand inchizi usita locasului bateriei, e ceva normal.
E un semn ca s-a inchis usita cu brio.

Spui ca bateria e incarcata...
Nu gasesti pe nimeni in zona ta care sa aiba acelasi aparat, pentru a testa bateria la el, si a lui la tine?

Daca nu e bateria in sine defecta, urmatorul lucru poate fi un contact slab, un fir intrerupt,...

| Nasu25 explică (pentru NLS):

Nu cunosc pe cineva cu o camera asemănătoare o sa caut o baterie noua sa vad dacă este de la baterie dar ma gândesc ca dacă ar fi bateria devina nu ar porni deloc acum a pornit dar nu sta pornita destul timp 5 10 minute și se închide dintr-o data și nu o mai pot porni și ledul acela rosu ar fi trebuit sa se aprindă scurt de doua ori m-am gândit sa o bag la garanție nu am pățit niciodată