Întrebare recomandată | Decebalul a întrebat:

Am o imprimanta Canon MP495. Am primit-o anul trecut dar nu am folosit-o deloc. Acum, nu stiu de ce dar cand vreau sa scot o poza sau un document pe ea nu scoate nimic, intra foaia in ea dar o scoate goala, credeti ca inseamna ca tusul sa uscat?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Intreba pe tatal tau de cand nu a folosit-o, ca sa stii ce e de facut. Eu te sfatuiesc sa mergi totusi la un centru de reincarcare cartuse (copy center) si sa incerci sa-l umpli. Daca se va putea, cei de la centru il vor curata si il vor umple. Daca e uscat sau defect, te vor anunta si vei sti sigur ca trebuie cumparat altul. (cand cartusul nu mai poate fi reincarcat sau curatat, cei de la service n-ar trebui sa-ti ia bani).

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Salut. Raspunsul e "DA!". Cartusele s-au uzat din cauza cernelii nefolosite. Daca vrei sa functioneze imprimanta, trebuie sa cumperi cartuse noi si sa le folosesti in mod regulat. Si la 3 luni de neutilizare face probleme de printare, ce sa mai spunem de 1 an? Imprimanta nu se tine de bibelou. Daca o ai, e recomandat sa o folosesti, ca sa nu arunci bani pe cartuse noi de fiecare data cand ai nevoie de ea (reincarcarea lor costa mai putin, cand o folosesti regulat).
Spor la cumparaturi!

| Decebalul explică (pentru dannyel86):

Imprimanta a luat-o tata pentru ca ii trebuia sa scoata niste hartii saptamanal( aproape), eu in schimb nu o foloseam deloc si acum tusul color nu merge si nu stiam daca s-a uscat sau nu.

| dannyel86 a răspuns (pentru Decebalul):

Intreba pe tatal tau de cand nu a folosit-o, ca sa stii ce e de facut. Eu te sfatuiesc sa mergi totusi la un centru de reincarcare cartuse (copy center) si sa incerci sa-l umpli. Daca se va putea, cei de la centru il vor curata si il vor umple. Daca e uscat sau defect, te vor anunta si vei sti sigur ca trebuie cumparat altul. (cand cartusul nu mai poate fi reincarcat sau curatat, cei de la service n-ar trebui sa-ti ia bani).

| Alexutzu28 a răspuns:

Nu ai programele instalate in calculator sau laptop.