| Godzlike a întrebat:

Am o imprimanta Epson Stylus Dx4400.Am cumparat cartuse noi la ea(contrafacute drept sa va spun,dar cu care a mai functionat si de alte ori), acum imi arata ca nu am tus si foi.Ce ar fi de facut?

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Nu recunoaste cartusele, reseteaz-o.

| dannyel86 a răspuns:

Daca ai foi si cerneala in cartuse si nu functioneaza, va trebui sa te orientezi chiar spre imprimanta.
Deconecteaza cablul de alimentare si cel usb (de conectare la pc), apoi reconecteaza-le si reia operatiunea de printare.
Daca nu da rezultate, scoate doar cablul usb, sa vezi cum se comporta singura si daca te mai atentioneaza de lipsa de tus si foi.
O alta solutie ar putea fi dezinstalarea si reinstalarea driverelor cu care a venit aparatul, pentru a elimina orice eroare stocata in calculator si care impiedica functionalitatea aparatului.

Epson, spre deosebire de Hp si Canon, are capul de scriere chiar pe imprimanta, iar daca acesta se usuca, aparatul devine inoperabil daca nu e folosit constant. La Hp si Canon, capul de citire e pozitionat pe cartuse, iar daca li se usuca acel cal de scriere, arunci cartusele, cumperi altele, dar pastrezi imprimanta. Nu stiu daca modelul tau se incadreaza in acest scenariu sau daca celor de la Epson le-a dat prin cap sa faca precum Hp si Canon.
S-ar putea sa fie doar o simpla eroare care sa se rezolve dupa indicatiile de mai sus.
Cand nu se mai poate face nimic, e bine sa fie dusa la service, pentru a te asigura ca nu e de vina capul de scriere al imprimantei.