| cristina_6155 a întrebat:

Am o imprimanta hp c4280 si cand o deschid imi apare cartus deteriorat sau lipsa.Am sters contactele cu alcool dar tot nu merge.Alte sugestii? Ma poate ajuta cineva?

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Hp-urile n-au cip la cartuşe.
Dacă nu vrea şi nu vrea, înseamnă că s-a deteriorat în totalitate cartuşul şi ar cam trebui să cumperi altul.
Totuşi, tu ai şters contactele cu alcool zici... dar de care alcool?
Foloseşte spray cu silicon (se găseşte în consignaţiile tehnice şi costă cam 10 RON) sau alcool izopropilic. Şi curăţă atât contactele de pe cartuş cât şi cele de pe carul imprimantei.
Dacă tot nu vrea, schimbă cartuşul.
Am avut 6 imprimante de genul ăla... chiar ştiu ce zic.
Salut.

| m5789932 a răspuns:

Nu cumva sa fie arse cartusele; du-le la un specialist si-ti spune, fara sa platesti.

| HaiHui4Ever a răspuns:

Cauta: cartrige reset pe google pentru imprimanta ta.

| dokosvai a răspuns:

Vezi ca trebuie sa ai un buton de resetare incearca sa-l tii apasat vreo 10 secunde pana revine la normal imprimanta (eu am Canon) e un triunghi sau ceva de genul da la HP nu cunosc

| calin_8208 a răspuns:

Sers, nu ma prea pricep la imprimante dar stiu cateva de la scoala. Mi-a zis recent profa de specialitate ca la unele imprimante mai noi cand se goleste de tot tusul, se arde un cip, care odata ars trebuie cumparat un alt tus nou care costa vreo 2-3 milioane. Deci scoate chestia aia cu tusul si uitate ca trebuie sa aiba un cip. Daca ala s-a ars atunci poti sa il tot umpli ca tot gol iti arata ca e.
Daca e asa cum zic eu, atunci un sfat pentru viitor ar fi sa verifici cat tus mai ai si sa il reincarci din timp. Bafta