| crιѕтyɴɴα a întrebat:

Am o imprimanta HP si nu scoate nimic! Nici foaia nu o ia! Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Depinde ce modelul de imprimanta/multifunctionala pe care o ai. Din cate cunosc, atunci cand scoti cablul de alimentare si cel de conectare la pc, imprimanta/multifunctionala se reseteaza la functiile din fabrica si isi revine. Odata reconectata, va scoate o pagina de test si pe urma o poti folosi fara probleme.

Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca nu merge cu deconectarea, s-ar putea sa fie o problema cu programul HP din windows, care va trebui reinstalat de pe cd-ul original care a insotit aparatul. Verifica si daca nu exista foaie blocata in imprimanta.

| dannyel86 a răspuns:

Raspuns 3: cand se mai blocheaza imprimanta, da un restart. Asta rezolva multi nervi. Succes! (scuze ca nu a fost 3 in 1)

| Copil_Diana_1990 a răspuns (pentru dannyel86):

Cum ii dau restart imprimantei?

| dannyel86 a răspuns (pentru Copil_Diana_1990):

Imprimanta se reseteaza prin scoaterea cablului din priza atunci cand este pornita.
De asemenea, scoti cablul si din imprimanta si astepti cel putin 10 minute.
Daca te referi la reinstalare driver, trebuie sa scoti intai programul Hp din calculator (Control Panel, Programs and Features), apoi sa executi o noua instalare.
Daca nu are culori in cartusul color sau daca acesta e uscat, nu are cum sa scoata pozele color.
Scoate cartusul color si tamponeaza-l pe un servetel uscat, apoi umed, si vezi daca lasa urme.

| dannyel86 a răspuns:

Raspuns 3: cand se mai blocheaza imprimanta, da un restart la pc. Asta rezolva multi nervi. Succes! (scuze ca nu a fost 3 in 1)

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns (pentru crιѕтyɴɴα):

In dreapta, in pagina de start, e un spatiu cu mai multe iconite, printre care si imprimanta atunci cand e conectata la calculator si deschisa. Daca dai click pe ea, iti apare o fereastra cu toate sarcinile pe care i le-ai dat. Sper sa ajute!

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns (pentru crιѕтyɴɴα):

Asigura-te ca imprimanta e conectata la calculator si ca softul HP e instalat in calculator prin Start - Control Panel - Add/Remove Programs. Iti apare o lista cu toate programele instalate in sistem.
Spune-mi si daca in momentul in care deschizi imprimanta windows-ul te anunta cumva ca exista comunicare intre ele (mesaj scris intr-o fereastra, semnal audio).

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns (pentru crιѕтyɴɴα):

Ai incercat sa reinstalezi softul? Aceeasi problema a avut-o o cunostinta de-a mea, care m-a solicitat sa verific aparatul. Ce indicatii ti-am dat tie le-am urmat si eu. Si am ajuns la concluzia ca softul HP trebuie reinstalat. Fa o incercare!

Răspuns utilizator avertizat
| dannyel86 a răspuns (pentru crιѕтyɴɴα):

Am incercat sa-ti rapund pe privat in detaliu, dar "statutul meu de junior" nu permite expedierea de mesaje. Trimite tu un mesaj privat cu o adresa de mail si incercam sa rezolvam problema.
Dan

| Copil_Diana_1990 a răspuns (pentru dannyel86):

Da,dar de ce nu printează pozele?

| Copil_Diana_1990 a răspuns (pentru dannyel86):

Cum il reinstalez?

| Cioba_Monyca_1994 a răspuns:

Salut! Am si eu imprimanta HP. Daca nu ia foaia ajut-o.Cand scoate un sunet mai lung inseamna ca vrea sa ia foaia, si banda aceea care trage foaia e posibil sa fie uzata. Ajut-o sa ia foaia, impingand-o.