| mladi a întrebat:

.. e ok daca in loc sa sting laptopul doar inchid clapeta? adica apoi vin deschid dau enter si imd pot intra in windows, dar nu se strica cumva laptopul?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Nu se strica.

Daca se inchide de tot din windows, bateria ramane incarcata (nu se descarca), dar laptopul se deschide mai greu (porneste din nou de la zero cu incarcarea windows-ului in memoria RAM).

Daca se inchide numai capacul, o parte din componente raman conectate la curent, bateria se descarca in cateva zile complet, iar deschiderea se face repede. Dezavantajul e ca se descarca bateria si in plus pot sa apara mici erori care se rezolva cu un restart. Avantajul e ca se deschide mult mai repede.

Daca se foloseste laptopul in fiecare zi, e ok sa se inchida doar capacul.

Daca se foloseste mai rar, la cateva zile, e de preferat sa se inchida intai din windows ca sa nu se descarce bateria de tot in cele cateva zile cat nu e folosit.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce s ar strica laptopul daca il pui pe sleep? doar iti consuma ai mult curent

| CPAElites a răspuns:

Se strica doar daca il OPRESTI FORTAT DIN BUTON!

| CuriousStuff a răspuns (pentru CPAElites):

Si daca apesi pe buton, tot incepe procesul de shout down si si-l face complet. Eventual daca tii apasat pe buton sau il scoti din priza. Dar nici atunci nu se strica, doar daca faci asta regulat... si poate nici atunci.

| CPAElites a răspuns (pentru CuriousStuff):

Poate "crapa" hard disk-ul cand il opreste fortat din buton.

| Mihai1810 a răspuns:

Nu se strica. Doar iti intra in sleep sau hibernate in functie de setarea pe care o faci.

| Anonimul95t a răspuns:

Salut, cu timpul cred ca este posibil sa se strice sistemul de operare pentru ca tu fortandu-l nu are timp sa isi opreasca procesele dar daca nu o faci des si nu pe perioade lungi nu cred ca o sa-l afecteze