| NVRE a întrebat:

Exista vreo diferenta dintre dark web si deep web?
Daca da cum as putea accesa dark web ( stiu sa accesez deep web ).Si ca ultima intrebare mai exista o alta intrare in deep web in afara de hidden wiki?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Deep web este acea parte a internetului care nu poate fi accesata de browserele traditionale si include chestii dela baze de date ale companiilor pana la chestia la care te referi tu. Dark webul este acea parte din deep web unde in general se petrec treburi ilegale d evanzari de droguri, prostitutie, armament etc.

Ca sa accesezi treaba asta ai envoie de un browser precum TOR pe care iti sugerezi sa-l updatezi dupa cum iti sugereaza ei. exista niste motoare de cauta pentru deep web dar nu-s foarte reliabe, daca vrei linkuri incepi de la hidden wiki si cauti pe reddit linkuri updatate pentru diferite locuri.

PS:sa nu downloadezi nimic
PS2: ai grija ca multe chestii de pe acolo sunt ilegale deci sa nu faci publica nici o informatie persoanal, fie ea si o adresa de mail.

9 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Da, e o diferenta: dark web e cea mai rea parte a deep web-ului.
Se acceseaza, din ce stiu eu, cu browser-ul Tor. Acesta e mai safe, insa nu 100%, deci NU e recomandat sa intri pe deep web daca nu esti profesionist sau sa stii ce faci. Sunt foarte multe goluri in securitatea device-ului tau, pe care oamenii de acolo le pot folosi.
Eu ti-as sugera sa te uiti pe YT la altii, sa nu intri daca nu stii cu exactitate ce si cum.

| NVRE explică (pentru Plato):

Sunt expert in securitate cibernetica (sunt pentester) dar totusi cum il accesez.Stiu ca trebuie cu tor deoarece acest browser poate accesa aceste linkuri dar cum ajung in dark web?

| Mircica3d a răspuns (pentru NVRE):

Inseamna ca nu esti expert

| suntserios a răspuns (pentru NVRE):

Lool, ti ai instalat acum 1 luna un linux si ala cu mult chin si acum esti expert in securitate cibernetica?
Ce penibil

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru NVRE):

Daca eram seful tau te dadeam afara, SERIOS, esti PREA incompetent si IGNORANT

1. NU, NU, NU, NUUUUUUUUU POTI SA ACCESEZI DEEP WEB, DECAT PARTEA PERSONALA, deep web e internetul care nu e prezent pe nici un motor de cautare, cu alte cuvinte webmail, private sitez (care nu au adresa publica), and SHlT LIKE THAT, mai exact NU STII CE E AIA DEEP WEB!

2. tor browser ESTE **SINGURA** METODA DE A ACCESA DARK WEB, site-urile de pe dark web au un nume semi-generat aleator (incep cu un nume cat de cat clar dar se termina in ceva de gen23drv53ffs, DAR... ) urmat de un domeniu de top numit:. onion... NICI UN DOMENIU. ONION NU E VIZIBIL IN AFARA TOR-ULUI, iar adresele de ip sunt, pur, PUR LOCALE in clasa care incepe cu 127 (localhost pe orice device care are tcp/ip are un ip pe o interfata numita loopback cu adresa de ip 127.0.0.1, cu alte cuvinte, daca nu esti pe tor proxy, nu ai nici o sansa oarecare sa accesezi nici un tor site)

deci, tovarasu' de la partid, care nu esti "EXPERT", nici macar vag

| suntserios a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

E in clasa a6a, lasa l.
Uita te la intrebarile lui. DE 1 luna se chinuie sa instaleze un linux.
Pe urma cand a resusit a spart si serverele de la nasa.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru suntserios):

Mi-am dat seama foarte clar ca tipul e fake, cat cuprinde, si am si dovedit

dar am postat cam ce stiu despre dark/deep web, poate el si altii invata ceva

Răspuns utilizator avertizat
| anonymus4106 a răspuns:

Nu uita să faci 3 cruci și 5 spovedanii înainte să intrii pe dark web. Dacă ești neglijent îți hecuiesc aia mainframe-ul și-ți decriptează toate fișierele printr-un cmd, ești spart. Așa că dacă vezi un cmd pe ecran e cam nasol, trebuie să restartezi internetul de la panou, altfel îți rămâne un backdoor pe cablu de trebuie să-ți schimbi contractul cu furnizorul de internet. (mi s-a întâmplat)