| costi900 a întrebat:

Am o intrebare mi-am bagat net prin cablu si imi merge greu omu de la cablu a zis ca e de la pcu meu si trebuie alta placa de retea si m-am gandit daca se poate sa fac netu sa mearga cum trebuie

cu un Switch? sau Wirless? mersi

14 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Adu pe cineva cu alt laptop ca sa faceti o comparatie! la laptop nu poti pune placa de retea cum se pune in slot pci la calculator (PC). Daca pe celalalt laptopva zbura netul si pe al tau nu, atunci sigur are ceva laptopul! daca vitezele sunt similare, sigur te-a fentat acel tip, poate asa merge netul de la acea firma peste tot! intereseaza-te si la altii din zona! bafta!

| costi900 explică (pentru RS4):

Am facut asta si da la el chiar zbura viteza... si la mine nu.

| RS4 a răspuns:

Mai poti incerca cu un router wireless, sa vezi ce viteza iti da prin wireless, posibil ca placa de retea a laptopului sa aiba probleme! mai poti incerca si o reinstalare de windows proaspat sa vezi cum se comporta! bafta!

| costi900 explică (pentru RS4):

Dar am un switch poate fi folosit in loc de router?

| RS4 a răspuns:

Nu! switc-ul doar iti imparte semnalul in mai multe parti! adica la o sala de net, pui internetul in el si il da mai departe in 8 calculatoare! switc-ul nu te ajuta deloc, pentru ca din el, tot prin placa de retea a laptopului trebuie sa conectezi internetul! ce model de laptop ai? ai incercat cu windows-ul curat sa vezi cum merge netul? nu e posibil sa fie incarcat, sau virusat cel pe care il ai acum? ai un antivirus bun? l-ai scanat de virusi?

| costi900 explică (pentru RS4):

Hm te contrazic in legatura cu switchu l-am incercat acum si mi-a crescut semnificativ viteza...

| costi900 explică (pentru RS4):

Dar acum am alta problema nu stiu cum trebuie sa bag mufele laeam bagat la nimereala si as vrea sa stiu cum trebuie exact am un switch D-link cu 5 porturi 10/100

| RS4 a răspuns:

Nu inteleg cum ti-a crescut viteza prin switch!? ciudat! sper ca ai reusit pana la urma!

| costi900 explică (pentru RS4):

A crescut bine descarc cu 1mb/sec si totusi e bine fata de 100-200 kb/sec

| 0rlando a răspuns:

Cumpără o placă de rețea 100/1000
Nu costă mult, dar se cunoaște diferența.

| Azµre a răspuns:

Nu! Schimbi placa de rețea și sau pc-ul depinde viteza este limitată și de memoria ram și procesor nu numai placă de rețea /

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.cumpara o placa de retea e undeva in jur de 18 lei.si eu am avut la fel si prin schimbarea placii s-a rezolvat.

| costi900 explică:

Am laptop Acer extensa 5630 4gb ram dar cam cat costa pentru un laptop?

| costi900 explică:

Am Acer extensa 5630 cu win 7 fara virusi am avira.