| alexboss2020 a întrebat:

Oare de ce imi plac asa de mult pc-urile? Asta e job-ul meu fac configurati si lucrez in tot ceea ce inseamna IT, de mic copil de la varsta de 12 ani a inceput sa ma pasioneze.La 17 ani putea sa spun ca stiu sa instalez windows, fac configuratie, software, overclocking.
Oare e bine ceea ce fac? Adica eu as face configuratii oamenilor si pe gratis doar sa ma simt aproape de componente! Si bineinteles in timpul liber fac alte chesti smechere daca as putea sa spun asa! Nu vreau sa ma considerati un dependent care sta 24 din 24, ma ocup de asa ceva doar in timpul serviciului!

Răspuns Câştigător
| Crackman a răspuns:

Gastigi bani cat sa traiestiwinking? atunci nu are nimic ideea este sa muncesti ce iti place.

57 răspunsuri:
| missfatadelatara a răspuns:

Concluzie: viitoarea soție va fi Windows20.

| P4rAd0x a răspuns:

Sa instaleze windows-ul stie orice copil de 10 ani. Nu stiu de ce trebuie sa cauti un motiv pentru care iti place ceva, asta daca nu mergi pe ideea ca vrei sa stie si ceilalti. Nu toata lumea te judeca si te considera „dependent", pana la urma este si asta un domeniu la fel ca toate celelalte. Si nu vad de ce nu ar fi bine ce faci, pana la urma si daca nu ai castiga bani din asta tot ar fi in regula.

| alexboss2020 explică (pentru P4rAd0x):

Stiu,dar eram incepator, iti dai seama ca si omul din sat instaleaza windows-ul! Dar sa nu intelegi ca muncesc 24 din 24, nu sunt nebun, muncesc 8 ore pe zi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cu ce te ocupi momentan? Ar trebui sa te angajezi ca IT-ist

| alexboss2020 explică (pentru missfatadelatara):

Raport!
Stii tu cumva ca eu nu am iubita sau sotie de faci misto?
Concluzie:Mars acasa!

| alexboss2020 explică (pentru anonim_4396):

O sa dau un fel de evaluare, software+asamblari PC habar nu am, o sa dau un fel de test daca trec o sa mi se mareasca gradul si salarul cu aprox 15 mil!

| RAY a răspuns:

Si eu fac asta man de 4 ani de zile, e ok, eu spun ca avem viitor in chestia asta, dar trebuie sa invatam si software nu doar pe partea de hardware

| Zaygon a răspuns:

Stii ca treaba asta cu windowsul, overclock etc nu tine de IT. Ceea ce faci tu e service de calculatoare. Si eu fac de astea, acum mai putin dar in liceu aveam in fiecare saptamana pe cineva cu laptopu sa i-l fac.

| alexboss2020 explică (pentru RAY):

Am spus ca de la 17 ani am inceput cu software, si pot spune ca ma pricep, adica nu chiar excelent dar stiu ceea ce fac! Orice om poate sa asambleze un PC sau chesti de genu dar pe software nu cred ca oricine e in stare! Abia astept sa vad daca trec sau nu, nu l-am luat din prima acum astept din a doua incercare!

| RAY a răspuns (pentru Zaygon):

Dar se poate numi si IT man, cand instalezi windows, drivere, programe lucrezi pe pc

| P4rAd0x a răspuns (pentru alexboss2020):

Incep sa cred din ce in ce mai mult ca vrei sa iesi in evidenta in loc sa pui o intrebare, macar daca o faceai la discutii, si nu sub forma de intrebare. Dupa parerea mea misfatadelatara nu ti-a facut nimic rau, sunt sigur ca nu era o aluzie la relatia ta, ci pur si simplu o referinta la ceva cu totul diferit. Ai degenerat foarte mult ideea de pe care se baza ceea ce a scris ea, luand totul ca pe o insulta, cand este foarte clar ca atitudinea pe care a avut-o ea era mult mai calma, spre deosebire de ceea ce scrii tu. Punand o intrebare de acest gen aici ar trebui sa iti asumi asta, pana la urma tu ai cerut parerea tuturor, nu poti sa selectezi cine iti raspunde si cine nu. Fiecare membru de pe site-ul asta are dreptul sa isi exprime parerea liber, asa ca nu esti in masura sa ii limitezi cuiva acest drept cat timp nu jigneste sau insulta (concret) pe cineva.

| RAY a răspuns (pentru alexboss2020):

Domeniul IT e mare, si eu vreau sa incep de undeva

| alexboss2020 explică (pentru Zaygon):

Stiu,dar o sa dau un fel de test nu pot sa spun ce si daca il trec, ca oricum pe partea de service no problem, deci cum spuneam daca trec pe partea de software ajung in acest domeniu, am spus ca lucrez in IT ca sunt 100% sigur ca o sa trec asa sper!

| alexboss2020 explică:

Ca sa nu ma abat de la subiect, avand in vedere ca am ajuns departe ce ziceti chiar sa dau acel test? Oare sa sper ca se poate mai mult? Sau sa raman unde sunt?

| P4rAd0x a răspuns (pentru alexboss2020):

Nu ti se pare ca este putin cam aiurea ceea ce faci si unde au ajuns lucrurile?

| alexboss2020 explică (pentru P4rAd0x):

Adica! Lasand la o parte tot ce am spus, ma gandesc mult la viitorul meu!
Hai sa iti spun totul pe fata:
Imi plac si PC-urile dar si alte lucruri si am de ales intre bani unde castig mai mult in IT daca as putea spune asa dar am si de ales sa fac ce am vrut de mic copil, mai ales ce voiam sa devin! Vreau un sfat! Cam asta trebuia sa fie intrebarea!

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Din pacate asta nu e IT. Si spun asta sincer. Da pui un windows/linux dar faci asta pe un sistem facut de tine cu resurse limitate. Faci o retea de PC-uri legate la un server. O baza de date. Programezi un microcontroller. Nu mai spun de aplicatii web/mobile pe java. Si ansamblarea unui PC tine prea putin de partea de hard. Sa vezi cand ai de legate senzori si de astea cum ii. Acum doua saptamani mi-am ars un afisor 7 segemente ca nu i-am pus rezistenta si l-am alimentat direct la arduino.

| RAY a răspuns (pentru P4rAd0x):

De ce e aiurea ceea ce face?

| alexboss2020 explică (pentru RAY):

Se refera ca am deviat de la subiect si are dreptate!

| RAY a răspuns (pentru Zaygon):

Ok hai sa spunem ca nu e, desi toate firmele de service spun ca sunt de IT, in orice caz totul e sa isi placa si sa poti trai din asta, eu as vrea sa invat mai mult ceva de viitor

| P4rAd0x a răspuns (pentru alexboss2020):

Nu am inteles mare lucru, mai ales ca nu ai pus virgula si pur si simplu nu are sens ceea ce ai scris.
E important sa sa faci in viata ceea ce iti place, deci dupa parerea mea nu ar trebui sa renunti la ceva ce iti place pentru ceva care nu te pasioneaza, dar daca o faci pentru bani, dupa parerea mea ar trebui sa alegi un domeniu in care se castiga bine si acum si in viitor. Evalueaza optiunile si alege ceea ce este mai bine pentru tine, pana la urma gandeste-te ca trebuie sa traiesti si tu si Windows 20 (sotia ta). laughing

| alexboss2020 explică (pentru RAY):

Cam ce ai vrea sa inveti daca vrei te pot ajuta!
Oricum ai dreptate bani nu sunt o problema si traiesc destul de bine, in copilarie multi nu ma placeau dar acum cand ma intalnesc pe strada se roaga de mine... Oricum nu conteaza! Ai dreptate!

| RAY a răspuns (pentru alexboss2020):

Oare de ce imi plac asa de mult pc-urile?
pentru ca e pasiunea ta, pentru ca isi place
Oare e bine ceea ce fac?
desigur ca da, Romania are nevoia de oamenii ca tine, multi care lucreaza la service isi bat joc de clienti, poti pleca dincolo sa castigi mult mai mult ca aici, eu unu te felicit ca esti harnic

| ChristianKalman a răspuns:

Frate, eu încurajez pe oricine să facă ceea ce iubește și dacă va câștiga și bani din asta, cu atât mai bine! Nu e dependență, nimeni nu te acuză de nimic. Gândește-te cât de norocos ești că faci ce îți place și câștigi bani din asta, nu ești în rândul frustraților care își urăsc locul de muncă. Tu caută să te perfecționezi și să fii cel mai bun sau unic pe nișă, astfel încât să ai succes. Multă baftă și sper să auzim de tine!

| alexboss2020 explică (pentru P4rAd0x):

Buna gluma =)

| Paraschiva_Plesca_1971 a răspuns:

E ceva ce iti place, chiar ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit ceva ce iti place.Te distrezi in timp ce lucrezi.Ar trebui sa te simti norocos, unii oameni nici la 40 de ani nu gasesc ceva ce sa le placa si lucreaza in scarba doar ca sa aiba ce sa puna pe masa

| RAY a răspuns (pentru alexboss2020):

Am descarcat autocad, photoshop de ceva trebuie sa incep sa invat, momentan tot pe service pc sunt si eu

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Firmele astea mici noname si in orasele mici spun ca sunt de IT si de obiciei ofera service de calculatoare. Eu sunt in Cluj si deja sa mai folosesti termenul IT e aiurea rau. Spui exact ceea ce oferi: service calculatoare, solutii software si aici ai topt ce tine de programare, ai domeniul automotiv unde lucrezi pentru autopilotul la masina.

| alexboss2020 explică (pentru RAY):

Din nou sunt un om sincer, nu cred ca e om in acest domeniu care nu si-a batut joc de vreun om! Pentru asta imi pare rau dar la cat am ajutat as merita mai mult!

| alexboss2020 explică (pentru Zaygon):

Nu pot spune ca lucrez la o firma mica, nu e chiar orice!