| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Am o intrebare pentru cunoscatori.
Am o placa de baza care detine 4 sloturi de ram si suporta maxim 4Gb(Ddr2). Intrebarea este urmatoarea: Merge sa pui doua placute de ram a cate 2gb? Astfel ramanand libere doua sloturi. Placa citeste Ramii daca pui doua placute a cate 2gb in loc sa pui 4 placute a cate 1gb cum e si normal?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu are importanta cate pui daca maximul e 4 gb ceea ce e putin, esti sigur de asta? si daca pui o placuta de 4gb tot aia e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Important este sa nu treaca peste liita de 4 gb ram, nu ca pui 2 si 2.
Vezi ce tipuri de ram suporta mai exact, ce firme si apoi cumpara daca se mai gasesc pe undeva sau daca ai e mai bine.

| KillaNoFilla a răspuns:

Da merge.Ar fi bine ca cele 2 placute sa fie la fel.

| DavidoffUser a răspuns:

Daca slotul de ram de pe placa de baza accepta marimi mai mari de 1 gb, poti pune.Te-as ruga sa te duci pe site-ul producatorului sa vezi cata marime per slot suporta placa ta de baza.
Daca nu stii ce model ai, iti recomand speccy:
https://www.piriform.com/speccy/download

| AKARA0 a răspuns:

Merge, dar trebuie să te duci pe site-ul producătorului și să vezi in ce serie se pun ramii. În ziua de azi se pune slotul 1 cu 3 pentru dual channel.