| dracu14 a întrebat:

Am o intrebare,vreau sa-mi instalez windows 7, acum am windows xp,vreau sa inlocuiesc doar windows-ul iar partitia D sa imi ramana, banuiesc ca trebuie sa dau pe upgrade dar sunt putin confuz si mi-e frica sa nu sterg partitia D pentru ca am 30 de gb cu muzica acolo, cine ma lamureste primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Tagaso a răspuns:

Introduci DVD cu Windows7, bootezi de pe el,selectezi custom install,nu upgrade pentru că dacă dai upgrade rămâne și xp-ul, n-o să mai știe de pe ce windows bootează, formatezi doar partiția C, în D nu se șterge nimic, instalezi Windows pe C

4 răspunsuri:
| Trump147 a răspuns:

Introduci dvd-ul cu windows 7 (vezi sa fie bootabil), intri in bios si bootezi de pe dvd-rom. dupa incepi instalarea (next, next, next...) si o sa ajungi imediat la partea cu cele doua partitii (in cazul tau C si D). o sa-ti afiseze cele doua partitii, respectiv detalii despre memorie; tu nu trebuie decat sa dai click dreapta pe partitia C (pentru ca pe asta vrei sa pui Windows 7) iar apoi selectezi FORMAT. dupa ce se formateaza selectezi cu click stanga partitia C si dai next, iar Windows 7 se va instala pe partitia C. nu ai absolut deloc treaba cu partitia D, nu o formatezi, nu o stergi, nu ii schimbi dimensiunile... nu ii faci nimic. mai departe instalarea se face usor. sper ca te-am lamurit catusi de putin. bafta la instalare!

| dracu14 explică (pentru Trump147):

Merci,tocmai am terminat de instalat si merge super si raspunsul tau a fost folositor insa cel care m-a lamurit a fost cel care este castigator, oricum merci.

| dominyksk a răspuns:

Salut eu te lamuresc happy nu dai upgrade dai custom(advanced) si apoi dai aia sa nusi ia ultimu update de pe net, dupa care selectezi partitia C si apoi ii dai ok si next, oricum windows 7 la instalare direct de pe cd fara boot nu poti face partiti

| Florin19995 a răspuns:

Mai bine lasa-ti Windows Xp si eu am avut Windows 7 dar nu e asa bun la jocuri daca joci jocuri,winking.