| fman27 a întrebat:

Am o mare dilema, anume nu stiu ce sa inteleg si de acea apelez la voi, despre placa ram. am 2 placute de 512 mb? una trial. si una infineon (asa imi apare in everest)

ce semnifica cea cu trial version?
si ce ar trebui sa cumpar ca sa mai am un gb de ram? doar o placuta de 1 gb sau 2 (de acelasi fel ) de 512 mb? aveti mai jos 2 poze.

http://i50.tinypic.com/987oer.jpg

http://i45.tinypic.com/w2hmw9.jpg

6 răspunsuri:
| judgement a răspuns:

Ai program trial, nu varianta completa.

Te sfatuiesc, daca doresti un upgrade la rami sa inceri sa iti iei una de 2gb sau 2 de 1gb (cele doua sa fie de la acelasi producator cu aceiasi viteza - sa nu se bata cap in cap)

| fif2002 a răspuns:

Cel mai probabil ar trebui sa faci rost de varianta completa a programului everest
De obicei cele 2 memorii au acelasi producator, dar fiindca folosesti un prog trial nu ai acces la datele complete ale celei de-a doua placi, dar dupa roprietatile tehnice sunt de la acelasi producator (infineon) si au aceleasi caracteristici.

Pt cea de-a doua intrebare, trebuie mai intai sa afli cate slot-uri de ram are in total calcul tau:
-daca calcul tau are doar 2 atunci trebuie sa renunti la actualele memorii si sa iei 2 de 1gb
-daca are 4 atunci pmai ia 2 de 512

| fman27 explică:

Si ca sa vad cate sloturi am libere trebuie sa desfac unitatea (presupun laughing ) altfel nu se poate sa aflu :-s? si pana la urma mai cumpar una de 1gb 9ca sa am 2 rami) sau doua de 512 straight face.

| fman27 explică:

Trebuie neaparat si celelalte 2 placute ram de 512 mb (eventual una de 1 gb) sa fie infineon?

| rotaruia a răspuns:

Fii mai serios, n-are nimica. poate sa scrie trial pe ea, atata timp cat merge, nu te intereseaza.
pai, depinde cate slot-uri mai ai disponibile. daca mai ai 2 sloturi libere (adica 4 in total ca 2 sunt deja ocupate) poti cumpara fie 2 placi de 512, fie una de 1gb. daca nu mai ai nici-un slot disponibil dar totusi vrei sa ai 2gb, trebuie sa cumperi 2 de 1gb si sa renunti la astealalte.

| Drauzy a răspuns:

De fapt ai 1 singura placutza de 512 mb. ceea ce zici de trial e o optiune pe care programul ar trebui sa ti-o arate numai ca e trial si de asta apare acolo trial. ai putea sa cumperi o placa de 1gb de ram sau inca 1 de 512gb... ai 4 sloturi pentru ram deci ai putea pe viitor sa mai adaugi happy