| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Am o memorie ram de 2gb 800frecventa drr2 fara voltaj, e vreo problema daca mai pun mai pun o memorie la fel doar
doar ca o pun cu 1.8 voltaj

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. tu iti dai seama ce prostie ai trantit in intrebare?

2. cele 2 placute trebuie sa aiba obligatoriu voltaj identic si latenta (CL) identica.
Frecventa poate fi si diferita, daca e sub maximul permis de placa de baza. Daca e cazul, vor functiona ambele placi la frecventa placii cu frecventa mai mica.

3. memoriile DDR2 vin fie cu voltaj 1.8V, fie 2, 5V.
Daca amesteci voltaje diferite, nu vor functiona, pana nu reusesti sa le aduci din BIOS la acelasi voltaj.
Iar asta NU e deloc usor.
Acelasi lucru e valabil si pentru latente.

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru NLS):

Pai am una fara voltaj vreau sa iau una tot la fel cu aceiasi frecventa tot drr2 si cl6 cu e si asta doar ca fara voltaj asta care o am nu are voltaj