| TrollKing1 a întrebat:

Am o memorie Zeppelin 8GB RAM DDR3 1333MHz Galbena pe CL9 sau CL10 nu stiu sigur, daca am CL9 va merge cu CL10? Am numai un singur modul de Zeppelin, dar mai pot adauga un HyperX Fury 4GB 1600MHz DDR3 CL10?
Merge pe placa de baza ASRock H81M VG4 R3.0 cu Zeppelin 8GB 1333MHz CL9 sau CL10 si cu HyperX 4GB 1600MHz CL10? Va rog urgent, am dat comanda de HyperX de la Altex
Link:https://altex.ro/......00mhz-cl10

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Memoriile Zeppelin sunt putin mai "ciudete", deseori nu functioneaza (bine) cu memorii de alte fabricatii, dar nici cu orice placa de baza.

Parerea mea este sa-ti comanzi 2 memorii IDENTICE, capabile de regim Dual Channel, iar pe memoria Zeppelin sa-l vinzi la cineva care-l va folosi de unul singur.

| TrollKing1 explică (pentru Bula):

Pai deja am dat comanda de memoria HyperX, trebuie sa vand zeppelinul?

| Bula a răspuns (pentru TrollKing1):

Pai, alta data intreaba prima data...

Acum roaga-te sa functioneze impreuna.

Daca nu, le vinzi pe amandoua si-ti cumperi 2 buc identice de 8Gb, compatibile cu placa de baza (citeste manualul).

| TrollKing1 explică (pentru Bula):

Pai am dat comanda de la altex, cred ca Zeppelinul e CL9 si HyperX-ul e CL10, care lumea mi-a zis ca va functiona, care nu, nici nu stiu ce sa fac

| TrollKing1 explică (pentru Bula):

Pe amandoua chiar nu am cum sa le vand, daca sa vand zeppelinul si sa mai iau un hyperx, acum nu stiu, mai caut pe Youtube, ma mai documentez

| Bula a răspuns (pentru TrollKing1):

Eu ti-am spus, tu faci ce vrei...