| Sandu3 a întrebat:

Am o mica problema la calculator si nu stiu cum s-o rezolv.Browserul meu Firefox"a crapat"pe neasteptate lasandu-ma cu ochii in soare si cu ceva date pierdute(acele semne de carte sau bookmarks si lista de news feed-uri de la o aplicatie pe care o aveam si care imi furniza stiri in fiecare zi). Toate acestea s-au pierdut brusc, cand am sesizat ca nu mi se deschid acele stiri si am inchis Firefoxul urmand sa-l repornesc.Mi-a aparut o instiintare pe desktop precum este un fel de eroare si ca browserul nu se poate deschide.L-am dezinstalat, instalat din nou, dar nu porneste.Adica e ca si cand nu preia comanda.Dau click si nu raspunde comenzii.Surpiza insa a fost cand am constatat ca face asa si cu Internet Explorer.Ba chiar si cu Libre Office.In consecinta am trecut la scanari cu: Bitdefender, Malwarebytes si Spybot Search&Destroy si NIMIC.Sincer sunt depasit de situatie si nu stiu ce sa fac. Ceva idei ce as putea sa-i fac?

Răspuns Câştigător
| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns:

Da, cum a zis si Bula, windows-ul tau e pe duca!
chiar daca la browser ai gasit workaround, mai devreme sau mai tarziu windows-ul se v-a duce de tot
ar trebui sa faci backup la ce te doare si sa il reinstalezi cu formatare

insa mai am o intrebare, absolut penibila, pentru ca ma enerveaza la culme cei care fac asa ceva:

CE INSEAMNA RESTART?!? sper ca apesi pe butonul de start si apoi te duci pe restart DIN WINDOWS

SPER CA NU APESI PE BUTONUL FIZIC AL CALCULATORULUI
care e RESET, NU RESTART si care e pentru momentul in care calculatorul ingheata de tot si nu mai misca nimic

daca asta faci, atunci DE AIA S-A STRICAT WINDOWS-UL si de aia nu a facut verificare la restart (nu a apucat sa, scrie in registri)

SI SA NU MAI APESI NICIODATA PE BUTONUL DE RESET
este CRIMA PENTRU WINDOWS, din cauza ca NU SE SALVEAZA NIMIC SI SE RESTARTEAZA CALCULATORUL
ESTE ECHIVALENTUL UNEI CADERI DE CURENT!

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce sistem de operare si ce versiune folosesti?

| Sandu3 explică (pentru Bula):

Am Windows 7 SP1

| Bula a răspuns (pentru Sandu3):

Ce eroare ti-a dat cand nu s-a mai deschis Firefox?

| Sandu3 explică (pentru Bula):

Din pacate am sters-o n-as putea sa o reproduc fidel dar oricum in genul ca"a aparut o eroare urma o paranteza cu un numar dupa care imi spunea ca browserul Firefox nu poate fi deschis.Si"buton"de OK dedesubt pe care apasai sa scapi de instiintarea de pe desktop.

| Bula a răspuns (pentru Sandu3):

Incearca asta:
Dai cautare pentru fisierele " *. json ", pe toata partitia C:, inclusivfisierele ascunse si de sistem.
Daca gasesti un fisier "bookmarks. json", atunci poti fi fericit: acel fisier contine paginile tale salvate /pierdute. Salveaza-l undeva, iar dupa ce reinstalezi Firefox va trebui doar sa pui inapoi la loc acel fisier, suprascriind pe cel nou.

Dezinstaleaza Firefox.
Incearca sa stergi si sa reinstalezi Java.
Re-instaleaza Firefox.

| Sandu3 explică (pentru Bula):

N-am.Din pacate n-am.Am de felul urmator:js_en_US-vfl8Smq8T_43.40.json.Si sub scrie:C:\Users\Marius\. cache\Youtube-dl\youtube-sigfuncs.Toate au asa.Adica partea cu partitia C e la fel la toate.Fac referire la YouTube.Iar la Firefox sa stii ca l-am dezinstalat, instalat din nou, dar nu ruleaza. Exact ce spuneam acum cateva zile.Dai click si nu se intampla nimic.Am facut un up date la Java cam tot pe atunci, daca nu cumva de la asta mi se trage.Am o banuiala...

| andyspider a răspuns:

Salut pentru inceput verifica daca ai link de la providerul de internet. Intri la search scrii cmd. deschizi command prompt
tastezi ping (numele providerului.ro si dai enter. Vezi daca se pierd pachete de la server...
Poti sa incerci sa dezistalezi placa de retea si sa o reistalezi din nou...

| Sandu3 explică (pentru andyspider):

N-ar fi mai simplu si mai usor sa-i fac un back up? Am unul din 2012 de cand am pus Windows 7 sp1.Ar fi"curat"din nou.Ar merita?

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru andyspider):

Ce treaba are conexiunea la internet cu deschiderea browserului?

| Bizon95 a răspuns:

Daca nu ai gasit nici un virus, atunci e posibil or sa fi crapat windows-ul ori sa ai o problema cu, calculatorul, care inseamna service

| Sandu3 explică (pentru Bizon95):

Calculatorul merge.Porneste.Are sunet, imagine numai ca cele doua browsere refuza sa porneasca.Noroc ca l-am avut pe al treilea(Brave) care in mod paradoxal merge fara probleme.Deci chiar e de neanteles ce se-ntampla acolo.

| Bizon95 a răspuns (pentru Sandu3):

Atunci te-ai scos!
ca sunt jdemii de browsere diferite
https://www.google.com/search?q=top+browsers+2019

in orice caz hai sa vedem daca nu cumva e din sistemul de fisiere: apasa pe start, scrie pur si simplu cmd (sau command daca nu ai windows 10) da click dreapta pe rezultat, run as administrator si in fereastra aparuta scrie:
chkdsk /f/x c:
o sa se planga ca nu poate incuia disk-ul c: si daca vrei sa testeze la boot, ii dai y si restartezi calculatorul, o sa iti apara "apasa orice tasta ca sa intrerupi verficarea" si nu apesi nimic, il lasi sa isi faca damblaua pana la capat

dupa aia vezi daca merge

| Sandu3 explică (pentru Bizon95):

Am facut ce-ai scris aici dar nu si-a dat nici un fel de verificare.A fost un restart si atat.Deci am tastat:chkdsk/f/xPAUZAc: si ENTER. Dupa care el imi afiseaza:The type of the file system is NTFS
Cannot lock current drive
Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process. Would you like toshedule this volume to be checked the next time the system restarts? Si i-am dat Y si ENTER.Cum n-a facut nici o miscare m-am dus la START si i-am dat RESTART. Dupa pornire el n-a mai verificat nimic.Pur si simplu s-a restartat si atat.

| Bula a răspuns (pentru Sandu3):

Se pare ca ai ceva problema la nivelul gestionarii registrelor.
Din pacate, singura solutie in asemenea cazuri este ori o restaurare la o data cand a functionat inca bine, fie reinstalarea completa a Windows-ului.
Nu uita sa-ti salvezi materialele importante inainte de re-instalare a W7!

| Sandu3 explică (pentru Sibiescu_Ionut_1993):

Nu,nu...stiu la ce te referi.Am dat restart din WINDOWS nu din butonul fizic RESET.Cu resetul ma descurcam cand se bloca de nu mai puteam face nimic.Ba o data l-am tras pur si simplu din priza.In sfarsit sa revin la problema mea.Ieri nu si-a dat ferificare de fisiere la restartul respectiv(nu stiu de ce)dar a facut-o azi la pornirea calculatorului.Se pare ca nu a gasit nimic in neregula dupa verificare.Dar problema inca e acolo.Browserele refuza sa porneasca.Mai ales Internet Explorer la care nu ma asteptam pentru ca nu-l folosesc de obicei, browserul meu de baza fiind Firefox.Dar din cate am vazut ca mi-au lasat scris pe aici diversi care voiau sa ma ajute, se pare ca am o problema cu Windows-ul de care nu stiam.Se pare ca singura solutie ar fi un back-up. Oricum, multumesc mult de implicare si sfaturi.

| Sandu3 explică (pentru Bula):

Am un fisier de restaurare dar cam vechi.O sa ma folosesc de el totusi.E ceva oricum mai"curat"decat am acum, urmand sa reinstalez toate programele, de fapt sa le actualizez la 2019. Oricum Windows-ul e cam"incarcat"la inchidere(Shut down)dureaza vreo 4 minute sa se inchida. Oricum, mersi de implicare si sfaturi.

| Bula a răspuns (pentru Sandu3):

"System Restore" face cate o salvare de registre la fiecare instalare de program, respectiv la upgrade-uri care afecteaza registrele. In acest an cred ca ai chiar mai multe salvari (cauta in calendarul programului "System Restire").
Nu va fi mare diferenta intre penultimele salvari si ultima stare, cu exceptia problemei aparute.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru Sandu3):

Da, cum a zis si Bula, windows-ul tau e pe duca!
chiar daca la browser ai gasit workaround, mai devreme sau mai tarziu windows-ul se v-a duce de tot
ar trebui sa faci backup la ce te doare si sa il reinstalezi cu formatare

insa mai am o intrebare, absolut penibila, pentru ca ma enerveaza la culme cei care fac asa ceva:

CE INSEAMNA RESTART?!? sper ca apesi pe butonul de start si apoi te duci pe restart DIN WINDOWS

SPER CA NU APESI PE BUTONUL FIZIC AL CALCULATORULUI
care e RESET, NU RESTART si care e pentru momentul in care calculatorul ingheata de tot si nu mai misca nimic

daca asta faci, atunci DE AIA S-A STRICAT WINDOWS-UL si de aia nu a facut verificare la restart (nu a apucat sa, scrie in registri)

SI SA NU MAI APESI NICIODATA PE BUTONUL DE RESET
este CRIMA PENTRU WINDOWS, din cauza ca NU SE SALVEAZA NIMIC SI SE RESTARTEAZA CALCULATORUL
ESTE ECHIVALENTUL UNEI CADERI DE CURENT!