| AntonioDumeIoan a întrebat:

Am o nedumerire.
Am o placa de baza mai veche, pe soket LGA775.
si as dori sa aflu si eu, ce procesor este cel mai bun pentru gaming. Pt. platforma asta soket LGA775, momentan am un cpu: Intel core 2 duo E6550. Si pe langa asta as mai vrea sa aflu ce placa video s-ar potrivi, gen sa nu traga procesorul placa video in jos.
Manufactura: Fujitsu Siemens.
Model: D2584-A1
Dau fund!

Răspuns Câştigător
| Stefan123x a răspuns:

Cel mai bun procesor pentru acest socket e Intel Core 2 Quad, procesor foarte bun de altfel.
Placa video poti pune cam orice asa in limita bunului simt, nu va trage procesorul in jos nici cea mai performanta placa video, insa nu ti-as recomanda ceva mai mult de 1050 ti, ba chiar un 750 ti e ok!
Daca vrei sa stii ceva in functie de jocuri (asta daca esti interesat de gaming) te vei putea juca gta 5 fara stres cu Core 2 Quad + 750 ti!

| AntonioDumeIoan explică (pentru Stefan123x):

Dacă aș, pune un gtx 960 ar fi ok. Gen față, de un gtx 750 ti. Aș avea mai multe fps-uri, în jocuri!?!?!?!?

| Stefan123x a răspuns (pentru AntonioDumeIoan):

Nu e diferenta mare intre ele, desigur 960 e putin mai buna din mai multe puncte de vedere, deci da e ok!

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Acea placa de baza este cam depasita. Orice procesor pui nu poti obtine performante bune. Cel mai bun procesor ar fi qx9750, dar nu stiu daca il mai gasesti pe undeva, si performantele lui sunt egale cu al unui pentium de generatie noua. Sfatul meu este sa treci pe o generatie mai noua, cel putin 2-3, iar daca ai buget mai mare generatia 4>.

| AntonioDumeIoan explică (pentru Frank51):

Faza ii că, nu prea am bani acum. Dar, aș vrea să îmi fac pc-ul ăsta. Oricum am văzut pe YouTube, că se descurca destul de ok. În jocuri cpu-ul ăsta cu un gtx 750 ti și de-asta zic.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Ftp://ftp.ts.fujitsu.com/pub/mainboard-oem-sales/products/mainboards/eol/eol_classicdesktop/datasheets/D2xxx/ds_d2584-A.pdf
aici zice ca poti pune core 2 quad
deci cauta un core2quad la frecventa cat mai mare pe olx
placa video nu trage procesoru in jos
poti pune placi video destul de bune
ideal ar fi sa testezi placa video inainte de a o cumpara ca poate nu duce sursa,
cauta pe cineva de la tine din zona care ar fi dispus sa vina cu placa video sa o testezi inainte
ar fi ideal si cu procesoru ca sa fi sigur ca este bun

| LasleaIoan1972 a răspuns:

0771522843 daca vrei sa detaliem

| frunzarescu a răspuns:

Te pot ajuta cu un procesor Intel la 2, 7Ghz model G1820 la 65 lei.
Conteaza mult si memoriile RAM ce le ai, ar fi bine sa aiba marimea cat mai mare si sa fie la 800Mhz.

| AntonioDumeIoan explică (pentru frunzarescu):

Pacat, ca eu am pe soket lga775.