| c0pil1n a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu pc-ul.
Cand ma joc merge totul bine pana cand incepe sa se auda un zgomot de turatie iar cand apare acel zgomot jocul nu se mai misca la fel de fluent. Are si mici drop frame sa zic asa.
Si nu este vorba despre temperatura pentru ca gpu: sta intre 60-70 grade iar cpu 55-65 grade.
Disk-ul nu urca peste 30% si cpu/gbu ating maxim 90% in task manager.
Daca ii dau restart isi revine dar dupa un timp iar incepe sa se tureze si nu inteleg.
Am un i5 9400f 2.90 ghz cu rx 580 8gb
Coolerul de pe procesor l-am inlocuit si el este setat la 3.90 ghz din bios. Este pus pe modul turbo dar si daca il scot de pe modul turbo apar problemele astea.

1 răspuns:
| Mtoni a răspuns:

Poate că este o chestiune de temperatură a plăcii video doar că nu apare pentru că atunci când ajunge la 70 se activează protecția prin scăderea performanței și creșterea turației ventilatorului. Încearcă să setezi jocul la o calitate video mai scăzută și vezi dacă merge bine mai mult timp.